DOLAR 28,9227 % 0.05
EURO 31,7511 % 0.16
STERLIN 36,6186 % 0.24
FRANG 32,9150 % 0.16
ALTIN 1.882,92 % 0,64
BITCOIN 1.087.303 0.661

Orhan Arslan’ın “Seçim Sonuçlarında Rakamlar Ne Diyor” Başlıklı Yazısı

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi :
Orhan Arslan’ın “Seçim Sonuçlarında Rakamlar Ne Diyor” Başlıklı Yazısı

Orhan Arslan’ın “Seçim Sonuçlarında Rakamlar Ne Diyor” İsimli Köşe Yazısı;

Orhan Arslan’ın “Seçim Sonuçlarında Rakamlar Ne Diyor” Başlıklı Yazısı

SAYIN CUMHURBAŞKANIMIZ, Yapılan seçim sonrasında; toplumun yarısından fazlasının oyunu alarak; BAŞKAN seçildi. Hayırlı olsun…

Bu başarı Sayın Başkanımızın şahsi gayreti ile olmuştur. Ne teşkilatlar, ne bazı yetkililer; Sayın Başkanımız kadar, gayret göstermemişlerdir. Bunun çeşitli nedenleri olabilir. Bana göre, Bazı AK Partili yetkililerin; seçmen ile birebir yüzleşmeme nedeni, ağır basmaktadır. Tepeden bakma ve ilgisizlik, bu davranışı ortaya çıkarmıştır.

Ak Parti aldığı oy oranı ile; 1 Kasım seçimlerinin gerisinde kalmıştır. Aslında Ak Partinin gerçek oyu bu orandır. 1 Kasım seçimlerinde de; emanet oyların Ak Partiye yönelmesi neticesinde; O, sonuçları almıştı. Sayın Başkanın oyu ile; Ak Parti oyunun örtüşmemesi, bunun delilidir. 7 Haziran seçimleri de; aynı rakamlara yakındı. Demek ki; MHP seçmeni, yahut bağımsız seçmenler; bazen AK Partiye verirken; bazen, vermiyorlar. Bu emanet oyların neden kaçtığının iyi muhasebesi yapılmalıdır. Öyle, anlamsız açıklamalar koskoca, %7 lik, bir farkı izah edemez.

Olaya öyle baktığımız aman; Ak Partinin kaybı yaklaşık 35 vekil civarıdır…

Bu olumsuzluğa, belediyelerin katkısı, değerlendirilmelidir. 9 Ay sonra; yerel seçimler vardır. AK Parti, bu konuda gerekli tedbirleri almak zorundadır. Yoksa…

Ak Parti, o kadar yatırım yapmasına rağmen, malum bölgeden gerekli desteği alamamıştır. Bu girişimi tekrar, sorgulamalıdır. Bunun tam tersine; bazı yerlerde, bu fazladan yapılan yatırımlar; tepki oylarına dönüşmüştür. Bölge halkının en basit vatandaşlık görevi olan, Elektrik parasını dahi, vermiyor olması; tepkilerin, dozajını artırmıştır.

HDP, oylarının Malum bölgede blok halinde çıkması; onların vekil sayılarının fazla olduğunu göstermektedir.

Bölge halkının bir kısmı; terör örgütü ile bazı yerlerde ortak hareket etmeye devam etmektedir. Bu durum, terörle mücadelenin hem içeride, hem dışarıda; terör bitene kadar; devam edeceği anlamına gelmektedir.

İşin ilginç yanı; terör örgütü kendisine desteği, üzülerek ifade edelim, bazı büyük şehirlerimizden de; almaktadır. Sözde bir partinin kalesi olan yerlerden; bir hayli fazla destek oyu, almıştır.

Çok dikkate şayan bir konudur. Okullarımızda, hatta lise çağımızdaki gençlerimizde yandaş ve taraftar bulması; dikkat çeken bir konudur.

MHP´ NİN % 11.1 OY ORANINA KARŞILIK VEKİL SAYISI; 48 İKEN; HDP´ NİN ALDIĞI %11.7 OY ORANINA KARŞILIK ÇIKARDIĞI VEKİL SAYISI; 67 RAKAMIDIR. Görülüyor ki; bu seçim sistemi, HDP´ NİN LEHİNE ÇALIŞMAKTADIR. MHP oyları ile, aralarında; 450 bin gibi bir raakam farkı olmasına karşılık; aralarındaki vekil sayısı farkı; 17 rakamını bulmaktadır. 450 bin oy, nasıl 17 rakamına dönüşmektedir. Hep beraber görüyoruz…

HDP´ NİN OYLARININ MALUM BÖLGEDE DÜŞMESİNE RAĞMEN; BARAJI AŞMASI; CHP, SEÇMENİNİN, HDP´ YE GÖSTERDİĞİ TEVECCÜH YÜZÜNDEN OLMUŞTUR. BAŞARMIŞLARDIR…

SAYIN İNCE´NİN ALDIĞI OY İLE; CHP´ NİN ALDIĞI OY ORTADADIR.

HDP, seçmeni de; bunu karşılıksız bırakmamıştır. Başkanlık tercihinde; bazıları oyunu Sayın İnce´ ye vermişlerdir. Demirtaş, aldığı oy ile; HDP´ nin gerisinde kalmıştır.

Bu arada, Haber kanallarının yapmış olduğu değerlendirmelere göre; SP, oyları ile; CHP, senelerdir vekil çıkaramadıkları bazı illerde; vekil çıkarmışlardır. Aynı haber kanalları, acaba İYİ partinin aynı çatı altında olması; CHP´ ye vekil sayısı açısından fayda mı getirmiştir? yoksa zarar mı? onuda bir değerlendirseler…

BÜTÜN BUNLARA KARŞILIK; ORGANİZE BİR ŞEKİLDE, MALUM PARTİYE DESTEK VERMELERİ, GAYET DİKKAT ÇEKİCİDİR.

Görünen o ki; CHP oylarında ciddi, bir düşüş vardır. Sayın İnce´ nin MECLİS DIŞI kalmasından sonra; nasıl bir pozisyon alacağı, merak konusudur. Sayın İnce, kendisine yakın arkadaşların vekil listesine konmadığını görünce; şöyle yorum yapmıştı;´´ Amma, bakanları ben seçeceğim´´ Evet, O, imkanı da; elinde kalmadığına göre, ne yapacağı merak konusudur. Var olan bir gerçek; Sayın İnce´ nin oyları; CHP oylarından fazla gözükmektedir.

MHP tüm olumsuzluklara rağmen; konumunu korumuştur. Tebrikler… Sayın Bahçeli, bir kez daha; Devlet Adamı olma misyonunu yerine getirmiştir. Kendisine destek veren MHP seçmenine ayrıca teşekkür etmek gerekir. Bu arada, kimi AK Parti seçmeni, başkanlıkta; REİSE, Vekil seçiminde; MHP ye destek vermiştir.

İYİ Parti, bu seçimin sürpriz partisidir. Herkes değişik yorumlar yapabilir. Ancak, bu aldığı oy düşünülecek olursa; dikkatle değerlendirilme yapılması gereken bir konumda olduğunu, ispat etmiştir. Son günlerde ortaya atılan bir cemaatın, alenen destek vereceği, tartışmaları; sosyal medyada gündem oluşturmaktadır.

Saadet Partisi, kendi adına, doğru yaptığına inanmaktadır. Ancak, seçim sonuçları; ayrı bir değerlendirilme yapılması gerektiğini, ortaya koymuştur. Seçim sonrası, alınan sonuçlar ve gelen tepkiler için; bir açıklama yapılmamıştır.

Cumhur İttifakı, kazanmıştır. Zor bir süreç onları beklemektedir. Onlara düşen birinci görev; kendi seçim bölgelerinde kendilerini yalnız bırakmayan seçmenlere; Gönülden bir teşekkür, göndermeleridir. Ardından, kendilerine destek veren seçmenlerinin bölgelerine, sahip çıkmalarıdır. Bu sahip çıkmama olayının, nasıl olumsuzluklara dönüştüğünü hep beraber gördük.

Mecliste uyum içerisinde çalışarak; elde ettikleri çoğunluk sayesinde; hayırlı hizmetler için, çalışmaya başlamalarıdır. Ülkemizin önünde zor günler vardır. Tüm Dünyanın gözü üzerimizdedir. Yine bizi maddeten ve manen baskı altında tutmaya devam edeceklerdir.

Ülke içerisinde ekonomik rahatlama ile birlikte, en önemli sorun; gençlik meselesidir. Acil olarak çözümler üretilmelidir. Gençlerimiz, çeşitli zararlı alışkanlıklardan, bağımlılık yapan alışkanlıklardan, ahlaksız tutum ve davranışlardan kurtarılmalıdır. Bu anlamda ciddi tedbirler alınmalıdır. Gençliğin durumu ortadadır. Onlara göstermelik seçme ve seçilme hakkı verilmesi; meseleleri çözmez.

Bir seçim daha geride kaldı. Beklentimiz, kurulacak Hükumetin, en kısa zamanda çalışmalar başlayarak, İnsanımızın beklentilerine cevap vermesidir. Önümüzde devasa sorunlar vardır… Terör örgütü ile mücadele; hem içeride, hem dışarıda devam etmektedir. Ekonomik baskılar da; durmayacaktır…

ALLAH YARDIMCILARI OLSUN…

Son bir soru; Muhalefetin Başkan adayları neden, ayrı, ayrı aday oldular? Bu soru seçim süreci boyunca sorulmadı. Şimdi soralım neden; Tek aday altında birleşmediler. Hepsi, Meclis dışında kaldı. Meclis dışında kalmayı, göze alacak kadar önemli olan şey ne idi? Üstelik bazıları, İttifak yapıp aynı çatı altında buluşmuşlardı. Amma, Başkanlık yarışında ayrı olmayı tercih ettiler…

YORUM YAP