DOLAR 28,8951 % -0.07
EURO 31,7414 % 0
STERLIN 36,5734 % 0.01
FRANG 32,8794 % 0
ALTIN 1.871,97 % 0,06
BITCOIN 1.080.597 -0.96

Orhan Arslan’ın “Af Meselesi” İsimli Köşe Yazısı

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi :
Orhan Arslan’ın “Af Meselesi” İsimli Köşe Yazısı

Orhan Arslan’ın “Af Meselesi” isimli köşe yazısı;

Orhan Arslan’ın “Af Meselesi” İsimli Köşe Yazısı

Sayın Bahçelinin teklifi, çok kısa tartışıldı ve de; unutuldu…

Bence tekrar konuşulmalıdır. Ak Parti iktidarları, Bu 16 yıllık iktidar döneminde; bir-çok icraatlara imza attı. Hatta, şöyle denebilir, önceki iktidarların hayal bile, edemeyecekleri, işleri yaptı. Kimi zaman da; Önceki iktidarların başlattıkları bir-çok projeyi hayata geçirdi. Daha ileri, götürdü…

Tek proje hariç, af meselesi…

Af projesini de; hayatın belirli alanlarında işler hale getirdi. Mali af, birikmiş faizleri af, imar yapılanmalarına af, vb. Tek hayata geçmeyen proje ise; Kader mahkumlarına tanınacak aftır…

Bugün eski aflardan yararlanmış kimi insanların, siyaset bile yaptığını düşünür isek; Bu kader mahkumu insanlara, bir şans tanımak gerekir, diye; düşünüyorum.

Gerçi, yasa değişikliğinden dolayı; bazı mahkum insanlar; denetimli serbestlik uygulaması ile; serbest bırakıldılar. Bunu da; bir kenara yazmak lazım. Bu iktidar zamanında yaşanmış, kısmi af gibi, algılanabilir.

Ben burada affın boyutlarından, hangi suçları kapsayacağından, nasıl uygulanacağından, bahsetmiyorum. Benim söylemek istediğim sadece bir düşüncedir.

Buna paralel olarak; ceza yasalarının tekrar ele alınmasını da; istiyorum. Örneğin, İdam meselesi bazı suçlar için, düşünülsün, diyorum.

Vergi kaçakçılarına, uyuşturucu ticaretine, kayıt dışı ekonomiye; daha ağır ve de; kapsamlı cezalar verilsin. Sonuçta; adi suçlardan ceza alan bir insan; bir ferde, yahut bir ticaret haneye zarar vermektedir. Ancak, vergi kaçıran, uyuşturucu ticareti yapan, kayıt dışı ile uğraşan, kasıtlı orman yangını çıkaran, ısrarla trafik kurallarına uymayan, sürekli çek karşılığını ödemeyen, sahte iflaslar düzenleyen, laylon faturalarla sahtekarlık yapanlar, imar yasalarına uymayarak hem müşterisini hem de; belediyeleri zor durumlarda bırakan işletmeciler, tüm bu insanlar; Bütün bir Ülkenin insanını hedef alarak; bu suçları, işlemektedirler. O nedenle; cezaları, daha ağır olmalıdır.

Her alanda, her türlü sahtekarlığı yapanlar; Hayatın her alanı buna dahildir. Sahte ilaçtan, Din sahtekarlığına kadar… mutlaka mercek altına alınmalıdır. Yapılan incelemelerle; bu tür davranışlarda bulunan şahıslar, mutlaka sorgudan geçirilmelidir. Millet bütünlüğünü hedef alan, Vatanın bölünmezliğini hedef alan tüm girişimler; en ağır cezalara çarptırılmalıdır… Aldıkları cezalara şerh konularak; İleride çıkabilecek olan, hiç bir aftan yararlanma şansları olmamalıdır…

Hatta, son günlerde yaşandığı gibi; Ülkenin ekonomik gidişatını etkileyecek hareketlerde bulunan, Borsa ve Döviz üzerinde yanlış işler yapan, Mal varlığını Ülkemizden kaçırmak isteyen tüm insanlara; en ağır cezalar, hatta ömür boyu etkileneceği cezalar vermek, gerekir.

Bazı özellikli suçlara en ağır cezalar gelsin, diyorum. Çocuk istismarı, gibi. Çocuklara, Cinsel içerikli tecavüz ve öldürme hadiseleri gibi.

Memleketin durumu ortadadır. Yeni yargılanmalar, Yeni tutuklamalar, mevcut hapishanelerin kapasitesini zorlamaktadır. Bu kontrol edilemeyen kalabalıklar, sıkıntılar yaratabilir. Bu insanları, beslemek ve de; hayatlarını devam ettirecek etkinlikleri sağlamak; Devlete ayrı bir yüktür. Bu yükün de; azaltılması lazım.

Kısacası; bu konunun Ülkeyi yöneten insanlar tarafından, tekrar gözden geçirilmesi gerekir, diye düşünüyorum…

Devlet Baba, büyüklüğünü göstermelidir. Beklentiler, bu yöndedir…

Ramazan Ayınız mübarek olsun…

YORUM YAP