REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.


ARAYIN 05444331555

41 Saat Kocaeli Haber | Kocaeli Haberleri | izmit Haber | Haberler | Güncel Yerel Haberler


BU ALANA GÜNLÜK 50 TL'DEN SİZDE REKLAM VERİRSENİZ SİZİ DE GÜNLÜK 100.000 KİŞİ GÖRÜR - ARAYIN : 0544 433 15 55

Kan damarlarının büyüdüğü sentetik bir doku oluşturuldu

Kan damarlarının büyüdüğü sentetik bir doku oluşturuldu
6 views
28 Temmuz 2021 - 19:52

Kan damarlarının büyüdüğü sentetik bir doku oluşturuldu. Almanya, Münster’deki Max Planck Moleküler Biyotıp Enstitüsü’ndeki bilim adamları, kan damarlarının oluşabileceği sentetik bir doku geliştirdiler.

Kan damarlarının büyüdüğü sentetik bir doku oluşturuldu

Araştırmacılar tarafından yapılan en önemli ilerleme, malzemelerin belirli niteliklerini araştırabilmeleriydi. Bu şekilde, kan damarlarının büyümesini hangi yönlerin veya özelliklerin desteklediğini belirleyebildiler.

Sistem, üç boyutlu şeker bazlı bir hidrojel üzerine kuruludur. İçinde uzmanlar bir akupunktur iğnesi ile iki kanal yaparlar. Yaklaşık bir milimetrelik bir mesafeyle paralel olarak çalışırlar. Endotel hücreleri bu kanalların her birine dahil edilmiştir.

Endotel hücreleri, doğal dokulardaki kan damarlarını sıralar. Kan damarlarının içini ve esas olarak kılcal damarları koruyan, duvarının bir bölümünü oluşturan düzleştirilmiş bir hücre türüdür. İşlevlerinden biri, önceden var olan damarlardan yeni kan damarlarının oluştuğu fizyolojik süreç olan anjiyogenezi düzenlemektir.

Yapay olarak oluşturulan sistemde, “kültürlenmiş” endotel hücreleri birbirleriyle temas kurarak ilk kanaldaki sentetik doku ortamına yapışarak yaklaşık bir gün sonra büyük bir kan damarı oluştururlar. Ancak bir sonraki adım belki de en önemlisidir. Şimdi araştırmacılar başka kan damarlarının oluşturulmasını teşvik etmelidir.

SÜRECİ AKTİVE EDEN MOLEKÜLLER

Bir basın açıklamasına göre, bilim adamları, oluşturulan ikinci kanalı kullanarak doğal dokulardaki kan damarlarının büyümesini destekleyen kültür moleküllerine dahil edildi. Daha önce, hangilerinin en iyi koşullar olduğunu ve yeni kan damarlarının gelişimini desteklediği belirtilen molekülleri analiz etmiş ve çalışmışlardı.

Daha sonra endotel hücrelerinin, dahil edilen moleküllerin dürtüsü sayesinde hidrojele göç ettiğini doğruladılar. Bu adım, tübüler yapılar oluşturabilmeleri ve ana damara bağlanan yeni kan damarları geliştirebilmeleri için çok önemlidir.

AŞIRI BİR OKUL

Tübüler yapılar gelişmesine rağmen, doğal dokularda bulunanlardan daha küçüktü. Ancak Nature Communications dergisinde yayınlanan çalışmanın sonuçlarında belirtildiği gibi, uzmanlar bu engeli, bu araştırmanın potansiyelini artıran bir ilerlemeyle aşmayı başardılar.

Sorun, belirli moleküller ile hidrojeli oluşturan şeker arasındaki etkileşimdeydi.

Bu molekülleri değiştirerek, endotel hücrelerinin hidrojele doğru daha hızlı göç etmesini ve uygun tübüler yapılar geliştirmesini sağladılar. Son olarak, kan damarları doğal olanlara benzer koşullara göre oluşturulmuştur.

BİR SET VURUŞ

Sonuç olarak, bilim adamları, bu sentetik dokunun başarısının anahtarının, kan damarlarını oluşturan endotel hücrelerinin zarı üzerindeki belirli yapışma moleküllerini aktive etme, ana damardan gruplar halinde entegre olmalarına ve göç etmelerine izin vererek tübüler yapılar oluşturma yeteneği olduğuna inanıyorlar. .

Aynı zamanda, sentetik hidrojelde kullanılan malzemenin koşulları, hücrelerin yeterli büyüklükte kan damarları oluşturmasına izin verdi.

Bir dokunun işlevsel olması için temel koşul, kan damarlarının içinde büyüyebilmesi ve vücudun damar sistemiyle bağlantı kurabilmesi ve dokunun gerekli oksijen ve besin kaynağını almasını sağlamasıdır.

Yeni sentetik dokunun bu hedefe ulaştığını göz önünde bulundurursak, rejeneratif tıp ve diğer ilgili alanlarda geniş uygulamalarla, ikame yapay fonksiyonel organların geliştirilmesinde ilk adım olabilir.

41 Saat Kocaeli Haber

Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -

41saat.com "Basın Meslek İlkelerine" Uyar. İHA Abonesidir. Telefon : 0346 221 00 60 WhatsApp : 0555 898 15 58 - 41saathaber@gmail.com