DOLAR 29,9432 % 0.23
EURO 32,7940 % 0.07
STERLIN 38,1326 % 0
FRANG 35,2188 % -0.1
ALTIN 1.961,16 % 0,71
BITCOIN 1.417.238 5.922

Başkan Hürriyet, İzmitli Kadınların Gününü Kutladı

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi :
Başkan Hürriyet, İzmitli Kadınların Gününü Kutladı

Kocaeli’nin İzmit ilçesi Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, İzmitli kadınların, 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü kutlayıp, çiçek takdim etti.

Başkan Hürriyet, İzmitli Kadınların Gününü Kutladı

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde İzmitli kadınları unutmadı. Başkan Hürriyet İzmit Belediyesi personeli kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü kutladı. Kadınlara çiçek takdim edip, sohbet etti.

Başkan Hürriyet, “Dünya Emekçi Kadınlar Günü, kadınların hak arayışı için değil insanlık hakları için başlattıkları mücadeledir. Bu sebeple bir gün değil her gün bu onurlu mücadele devam ediyor.

8 Mart 1957 tarihinde ABD’nin Newyork kentinde bir dokuma fabrikasında çalışan 40 bin kadın daha iyi çalışma şartları için grev başlattı. Polis müdahalesi sonucu 120 kadın çıkan olaylarda hayatını kaybetti.

Binlerce kişi hakları için can veren kadınların cenazesine katıldı. O günden bugüne insanlık hakları için mücadele eden, bu uğurda can veren kadınların sayısı milyonları buldu. Bir kadının ne zaman bu onurlu mücadelesine tanıklık etsek hak arayışının meşalesi elden elde dolaşmaya devam etti.

Kadının kalıbı yoktur. Kadın her şeydir. Kadının yeri yoktur. Kadın her yerdedir. Kadınları belli bir kalıba sokmaya çalışan dar zihniyetlerin korkularına, aynı korkuların getirmek istediği kısıtlamalara bu onurlu mücadele asla yenilmeyecektir.

Kara Fatmaların, Nene Hatunların, Sabiha Gökçenlerin, Türkan Saylanların, Leyla Atakanların, Bahriye Üçokların bir ülkenin kaderini değiştiren cesaretleri her zaman ışığımız olacak.

Özgecanların, Şule Çetlerin ve daha nicelerinin haince söndürülen hayatlarından kalan ışıkları bizler çoğaltacağız. Kadın erkek eşitliğinin yerini topluma değil, zihniyetlere mal ederek, bu zihniyetlere taviz vermekten vazgeçtiğimizde insanlık kazanacak.

İnsanlık, toplumları oluşturan bireyleri kadınların yetiştirdiği gerçeğinden kaçmadığında kazanacak. İnsanlık hakları için savaşan tüm hemcinslerimle bu onurlu mücadelede omuz omuza yer almaktan, onların cesareti ile aydınlanmaktan gurur duyuyorum.

Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün “Dünyada her şey kadının eseridir.” sözündeki ışıkla Türk milletinin yolunu aydınlatan tüm kadınlara selam olsun.” dedi.

41 Saat Kocaeli Haber

YORUM YAP