REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.


ARAYIN 05444331555

41 Saat Kocaeli Haber | Kocaeli Haberleri | izmit Haber | Haberler | Güncel Yerel Haberler


BU ALANA GÜNLÜK 50 TL'DEN SİZDE REKLAM VERİRSENİZ SİZİ DE GÜNLÜK 100.000 KİŞİ GÖRÜR - ARAYIN : 0544 433 15 55

Aralarında En Küçüğü Kim? Mini Güve Büyük Bir Unvan Aldı

Aralarında En Küçüğü Kim? Mini Güve Büyük Bir Unvan Aldı
1 views
23 Temmuz 2021 - 13:50

Aralarında En Küçüğü Kim? Mini Güve Büyük Bir Unvan Aldı. On yıldan fazla bir süredir, devasa bir ufacık böcek grubu, onları inceleyenler arasında eğlenceli tartışmalara yol açtı.

Aralarında En Küçüğü Kim? Mini Güve Büyük Bir Unvan Aldı

Kimsenin cevaplayamadığı soru: En küçüğü hangisi? Şimdi, 650’den fazla mikro güve türünden 2.800 örneği yıllarca titizlikle ölçtükten sonra, bir grup meraklı araştırmacı sonunda bir türe gıpta edilen unvanı verdi.

USDA’da entomolog ve Smithsonian Ulusal Doğa Tarihi Müzesi’nde burun güvelerinin küratörü Alma Solis , “Herkes her zaman en büyük kelebek veya en büyük güve hakkında konuşur” dedi. “Ama hiç kimse ‘hangisi en küçüğü?’ diye sormamıştı.”

Bir de yeni zootaxa yayınlanan çalışmada çalışma kelebekler ve güveler veya insanların… Solis lepidopteristler uluslararası bir ekip cüce kuzukulağı güvesi (için “Yeryüzünde en küçük güve” ödülünü verdi Johanssoniella acetosae) , nispeten nadir türler Avrupa’da bulunan . Küçük olmalarına rağmen, mikro güve popülasyonlarının tarım ve yiyecek için onlara güvenen sayısız hayvan üzerinde büyük etkileri olabilir.

Ölçme

Cüce kuzukulağı güvesi, yaprak madencileri adı verilen bir grup mikro güveye aittir. Yeme alışkanlıklarından dolayı larva olarak adlandırılan yaprak madenci tırtılları, yaprakların üst ve alt katmanları arasında tünel açar, onları “maden yapar” ve içlerindeki yeşil iyiliği bulaştırır. Larvalar konukçu bitkilerini içerden yerken, yapraklar üzerinde karalanmış, kaka veya çürüklerle dolu dalgalı kahverengi tüneller oluştururlar. Araştırmacılar genellikle cüce kuzukulağı güvelerini larvalarının kendine özgü, spiral madencilik modeline göre tanımlayabilirler.

Bu küçücük kanatlı canavarların nerede yaşadığını bulmak bir şeydir, ancak onları ölçmek başlı başına bir başarıdır. Solis, “Çok küçükler, milimetre olarak ölçülüyorlar” dedi.

Çoğu mikro güve, mikroskop olmadan zar zor tanımlanabilir ve kanatlarının kırılganlığı, hassas, bulanık vücutlarını yok etmeden onları idare etmeyi zorlaştırır.

Araştırmacılar tarlada yaprak madenci güveleri topladıklarında iki seçeneğe sahiptirler: gece boyunca parlak ışıklarla güveleri cezbederler veya tırtılları içeren yaprakları toplarlar ve kozalarından yetişkin güvelerin çıkmasını beklerler.

Bir güve yakalandıktan sonra dondurulur ve bir köpük bloğa sabitlenir, böylece araştırmacılar onun özelliklerini inceleyebilir ve kanatlarını ölçebilir. Solis’in meslektaşları, dünyanın dört bir yanından hem yeni toplanmış hem de önceden korunmuş örnekleri ölçerek, cüce kuzukulağı güvelerinin önceden düşünülenden daha küçük olduğunu belirlediler.

Kanat açıklıkları 2,65 mm kadar kısa olabilir, yaklaşık bir spagetti teli genişliğinde.

Küçüklerin en küçüğünü bulma fikri, çalışmanın baş yazarı, Devlet Araştırma Enstitüsü’nün Litvanya’daki Doğa Araştırma Merkezi’nden Jonas Stonis ve bazı diğer lepidopteristler arasında çevrimiçi bir tartışma ile başladı. Stonis, hiç kimsenin bu kadar basit bir soruya kesin bir cevabı olmadığı fikrinden gıdıklandı, bu yüzden soruyu sona erdirmek için gerektiği kadar mikro güve örneğini ölçmeye başladı. Ekibinin boyutlandırdığı yaklaşık 3.000 bireysel güveden çoğu, Danimarka, Rusya ve Birleşik Krallık’taki müzelerin yanı sıra Smithsonian’ın Ulusal Doğa Tarihi Müzesi’nden geldi.

Solis, “İnsanlar genellikle bu tür araştırma makaleleri yazmazlar, ancak ‘hangisinin en büyük, hangisinin en küçük, hangisinin en hızlı ve hangisinin en yavaş olduğu’ konusundaki insan merakı tarafından yönlendirilen bir yazıydı” dedi.

“Bu çalışma, insanın bu tür soruları cevaplama ihtiyacından geldi.”

Araştırma sorusu basit olsa da, mikro güveler – çoğu hayvan gibi – ekosistemlerinde karmaşık roller oynarlar. Karasal besin zincirinin dibine yakın bir yerde gezinerek kertenkeleler, örümcekler, diğer böcekler ve kuşlar gibi sayısız organizmaya besin sağlarlar. Solis, bu küçük lepidopteranların, değişen iklimlerin bir sonucu olarak, etkileşime girdikleri bitkiler ve hayvanlar için bilinmeyen sonuçlarla birlikte önemli nüfus değişimlerine maruz kalabileceğini söyledi.

“Mikro güvelerde, genellikle yılda birden fazla nesliniz olur” diye açıkladı. “Isınmaya başladıkça, her yıl daha fazla nesil görmeyi bekleyebiliriz ve daha fazla güvenin haşere statüsüne girdiğini görebiliriz.”

Güveler ve diğer böcekler, yemek yemeyi sevdikleri bitkilere yeterince kritik şekilde zarar verirlerse haşere statüsü kazanabilirler. Geçmişte, yaprak madenci tırtılları Florida’da narenciye bahçelerini, Afrika’da domates mahsullerini, İtalya’da fındık bahçelerini ve dünyanın dört bir yanındaki meşe ağaçlarını yok etti. Yaprak madencilerinin, aralarında büyüdükleri ince yaprak duvarları tarafından pestisitlerden korunan larvalarını, çiftçilerin yok etmesi özellikle zordur.

Koleksiyonlardaki ipuçları

Sürekli yeni türlerin tanımlanmasıyla birlikte, mikro güveler hakkında öğrenilecek çok şey var. Solis, güvelerin nasıl ilişkili olduğu ve tam olarak nerede bulundukları birincil araştırma hedefidir, dedi. “Onlar ne yapıyor? Neyle besleniyorlar? Bir ilişki ağacı oluşturduğunuzda, kalıpları arayabilirsiniz.”

En küçük türlerin nerede yaşadığı ve ne yedikleri gibi desenler büyük ölçüde müze koleksiyonları yardımıyla fark edilmiştir. Solis, bu yeni çalışmanın , Smithsonian’ın koleksiyonuna yaklaşık bir milyon mikro güve örneği ekleyen şimdi emekli bir lepidoptera küratörü olan Don Davis gibi araştırmacıların geçmişteki katkıları olmadan mümkün olmayacağını söyledi .

Solis, “Dünyadaki en büyük mikro güve koleksiyonlarından birine sahibiz,” dedi ve “Bu, dünyanın her yerinden çalışmak için örnek ödünç alması gereken araştırmacılar için gerçekten önemli.”

Binlerce korunmuş örneğin parmaklarının ucunda olması araştırmacılar için kesinlikle uygundu. Solis ve meslektaşları, toplanmalarından bu yana doğal yaşam alanları yok olan güvelere ve yalnızca toplama izinlerinin alınmasının neredeyse imkansız olduğu ülkelerde bulunabilen türlere erişebildikleri için özellikle minnettardı.

Devam eden habitat bozulması ve daha katı koruma politikaları karşısında Solis şunları söyledi: “Müze koleksiyonlarının varlıkları, böceklerin ve diğer hayvanların çeşitliliğini incelemek için daha da önemli hale geldi.”

41 Saat Kocaeli Haber

Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -

41saat.com "Basın Meslek İlkelerine" Uyar. İHA Abonesidir. Telefon : 0346 221 00 60 WhatsApp : 0555 898 15 58 - 41saathaber@gmail.com