REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.


ARAYIN 05444331555

41 Saat Kocaeli Haber | Kocaeli Haberleri | izmit Haber | Haberler | Güncel Yerel Haberler


BU ALANA GÜNLÜK 50 TL'DEN SİZDE REKLAM VERİRSENİZ SİZİ DE GÜNLÜK 100.000 KİŞİ GÖRÜR - ARAYIN : 0544 433 15 55

Uzayda yanan soğuk alevlerin yarattığı yepyeni bir tür ateş

Uzayda yanan soğuk alevlerin yarattığı yepyeni bir tür ateş
4 views
24 Temmuz 2021 - 20:38

Uzayda yanan soğuk alevlerin yarattığı yepyeni bir tür ateş… Amerikalı bilim adamları, bir tür “soğuk ateş” yaratmak için yıllarca mikro yerçekimi deneylerini kullandılar.

Uzayda yanan soğuk alevlerin yarattığı yepyeni bir tür ateş

Bunlar, geleneksel alevler 1700 santigrat dereceye ulaştığında, yaklaşık 500 santigrat dereceye ulaşan alevlerdir. Keşif, mevcut ateş anlayışını değiştirebilir ve yeni bir enerji ve teknoloji uygulamaları alanı açabilir.

Araştırmaya katılan akademik merkezlerden biri olan St. Louis’deki Washington Üniversitesi’nden yapılan basın açıklamasına göre, “yeni yangın”ın gerçek olabilmesi için uzayın mikro yerçekimi ortamına sahip olması şarttı. Böylece gelişmeler somutlaştırıldı ve Uluslararası Uzay İstasyonu’nda (İngilizce kısaltmasına göre ISS) belgelendi.

Araştırmanın amacı, yeni temiz yanmalı motorların tasarımı için bunlardan yararlanma fikriyle küresel soğuk difüzyon alevlerinde gelişen belirli süreçleri anlamaktır. İnsanlık tarihinin çevresel krizlerin ve enerji sorunlarının ortaya çıktığı bir dönemde, bu soğuk alev uygulaması özellikle yararlı olabilir.

BOŞLUKTA

Bu tür alevler ilk kez Uluslararası Uzay İstasyonu’nda da gözlendi, ancak 2012’de bir damla yakıt yanarken kısa bir süreliğine ortaya çıktılar. Oradan, araştırmacıların şaşkınlığıyla birlikte, gelecekte sınırları yokmuş gibi görünen yeni bir çalışma alanının doğuşuna izin verdiler.

Mikro yerçekimi, hareket eden tek kuvvet yerçekimi olduğunda yaşanır. O anda, etkilenen vücut “serbest düşüş” adı verilen fenomeni geliştirir. Tam olarak, mikro yerçekimi, yerçekiminin var olduğu ancak minimum olduğu bir senaryoda, her şeyin uzayda yüzmesine izin veren şeydir. ISS’nin koşulları bu alanda deney yapmak için idealdir.

“Soğuk ateş”, hafif, neredeyse algılanamayan alevleriyle karakterize edilir. Uluslararası Uzay İstasyonu’nda yapılan deneyler sırasında alevler o kadar inceydi ki, deneyler için mevcut olan en hassas kamera bile onları kaydedemedi.

Garip fenomen nasıl ortaya çıkıyor? Bilim adamlarının açıkladığı gibi, sıcak alev söndüğünde ve ilgili tüm reaksiyonlar tamamlandığında, brülörde bulunan artık ısı yakıtı tekrar tutuşturur. O zaman küresel ve kararlı bir soğuk difüzyon alevi görülebilir.

ENERJİ UYGULAMALARI VE DİĞER ALANLARDA

Maryland Üniversitesi’nden yapılan bir başka basın açıklamasına göre, normal yerçekimi koşulları altında bile, sıcak hava ve sıvı yakıtlar ile egzotik oksidanların bir karışımı kullanılarak soğuk alevler oluşturuldu. Normal veya teorik yerçekimi, gezegenimizi temsil eden matematiksel bir model aracılığıyla elde edilen, Dünya yüzeyindeki gerçek yerçekiminin bir tahminidir.

Fenomenin kendisi zaten bilim camiasında büyük ilgi uyandırmış olsa da, soğuk alevlerin daha fazla teknolojik gelişme olasılığı, keşfe daha fazla etki katıyor. Uzmanlara göre, soğuk alev olgusunu mümkün kılan kimyanın kapsamlı bir şekilde anlaşılması sağlanırsa, daha temiz ve daha verimli motorlar ve brülörler oluşturmak mümkün olacaktır. Aynı zamanda araştırmacılar, yeni teknolojinin daha iyi yangın güvenliğini kolaylaştırabileceğine inanıyor.

Soğuk alevlerin kullanımı konusunda iyimser olmak mümkündür, çünkü daha önce benzer bir keşifte bir araya gelmemiş olan birçok olumlu özelliğe sahiptirler. Örneğin, üretilen enerji akışları bilinir, kontrol edilir ve sabittir, bu nedenle bu noktada sürpriz olamaz.

Aynı zamanda, soğuk alevler kendi kendine yeterlidir ve yaklaşık 6 milimetre boyutlarında reaksiyon bölgelerine sahiptir; bu, ölçümleri ve simülasyonları kolaylaştıran bir büyüklüktür. Gelecekte geleneksel ve her gün olacak yeni bir enerji kaynağının huzurunda mı olacağız?

41 Saat Kocaeli Haber

Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -

41saat.com "Basın Meslek İlkelerine" Uyar. İHA Abonesidir. Telefon : 0346 221 00 60 WhatsApp : 0555 898 15 58 - 41saathaber@gmail.com