REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.


ARAYIN 05444331555

41 Saat Kocaeli Haber | Kocaeli Haberleri | izmit Haber | Haberler | Güncel Yerel Haberler

BU ALANA GÜNLÜK 100 TL'DEN SİZDE REKLAM VERİRSENİZ SİZİ DE GÜNLÜK 100.000 KİŞİ GÖRÜR - ARAYIN : 0544 433 15 55

Ressam Ahmet Cabir Aslan ile estetik kadın ve kültür

Ressam Ahmet Cabir Aslan ile estetik kadın ve kültür
8 views
27 Haziran 2022 - 20:42

Pandemi ve savaşların yaşandığı bu dönemde, genç yeteneklerin ortaya çıkması çok sevindirici. Konuğum Ahmet Cabir Aslan etkileyici, gerçek resimler ortaya çıkarıyor.

Ressam Ahmet Cabir Aslan ile estetik kadın ve kültür

Ahmet Cabir Aslan’ı tanımayanlara özetle nasıl anlatırsınız?

Kırıkkale 1994 doğumluyum. ilk orta lise öğrenimimi Kırıkkale’de tamamladım. Resim yapmayı seviyordum ama ne okulda ne de ailemde keşfedilme gibi bir durum olmadı. İş hayatına genç yaşta atıldım. Çalışırken başka bölümler okudum. Çevremdeki insanların ‘Güzel Sanatlar okumalısın’ demesi üzerine Konya Selçuk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü’nü kazanarak, 2020 yılında bitirdim.

Artık hayatımı resim üzerine kurdum. Şu an Kırıkkale Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Resim Anabilim Dalında Yüksek Lisans yapıyorum.

Piyasaya ilk girişim 2019 yılında Bodrum’da uluslararası bir resim sergisine katılarak başladı. Pandemi döneminde online sergiler düzenledim. İstanbul Art Contact Sanat Fuarı ve Ankara’da Soyut Galeri’de karma resim sergisine katıldım. İlk kişisel sergimi geçen sene İstanbul’da açtım.

Kişisel sergim devam ederken ”Sanatta Engel Yok” vakfının Bursa ve İstanbul’da eş zamanlı düzenlediği sosyal sorumluluk projelerine katıldım.

Kendi duygularımı içinde barındıran realist resimler yapıyorum. İlk olarak mimari üzerine başladım. Kültürümüzün, geleneklerimizin yozlaşmaya başlaması beni üzüyor. Tabii modernleşeceğiz ama biz sanatçılar, tarihi ve kültürümüzü korumak zorundayız diye düşünüyorum.

Tarihi binalar yıkılmamalı, restorasyon yapılmalı. Kentleşmeye karşı değilim ama tarihimize sahip çıkmamız gerekiyor. Bende tarihe iz bırakmak istiyorum. Resimlerimde Anadolu’nun tarihi evlerini fonda kullanıyorum.

Tarihi yapıların içinde kadın figürlerinin yer almasını anlatır mısınız?

Ülkemizin tarihi yapılarına tezatlık oluşturmak için modern kadın figürleri kullanıyorum. Toplumun kadın üzerindeki baskısı beni rahatsız ediyor. Kadın bedeni cinsel obje gibi yansıtılıyor. Medya bu konuda çok etkili. Günümüzde çağdaş kadın için ideal fiziksel görünüm zayıf olmak, yani güzellik kavramı zayıflık üzerine oturtulmuş durumda. Hem kültürümüzü yaşatmak hem de estetik kadınları bir arada kullanıyorum. Renkler üzerinde oynayarak, sıcak ve soğuk tonları bir arada kullanarak eski ile yeninin çatışmasını anlatıyorum.

Türkiye’de resim sanatı sizce nasıl?

Ben Türkiye’de ki sanatı az buluyorum. Sanat çoğaldıkça güzelleşir. Sanatçıların desteklenmesi gerekirken eleştiriliyor. Çok yetenekli sanatçılarımız var. Başka işlere yöneliyorlar, kaybolup gidiyorlar. Özellikle sanat galerileri genç sanatçılara destek olacağız diyerek yola çıkıyorlar ama ticaret ön plana çıkıyor. Medyanın da sanat alanına biraz daha yer vermesi gerekiyor.

Bundan sonra resim adına neler yapmayı düşünüyorsunuz?

Şu an yapacağım serilerde, arka fonda daha yapılı kadınlar kullanarak tarihimizde ve ülkelere göre güzellik anlayışı, ön planda ise günümüzün güzellik anlayışını bir arada kullanarak tezat oluşturmak istiyorum.

Ahmet Cabir Aslan’a çok teşekkür ediyorum. Sanatında farkındalık yaratarak çıktığı bu yolda başarılar diliyorum.

(Sema Kumrulu. ulak.news)

blank

Sağlık ve sanatla kalalım…

Kocaeli 41 Saat Haber

Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -

41saat.com "Basın Meslek İlkelerine" Uyar. İHA Abonesidir. Telefon : 0346 221 00 60 WhatsApp : 0555 898 15 58 - 41saathaber@gmail.com