REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.


ARAYIN 05444331555

41 Saat Kocaeli Haber | Kocaeli Haberleri | izmit Haber | Haberler | Güncel Yerel Haberler


BU ALANA GÜNLÜK 50 TL'DEN SİZDE REKLAM VERİRSENİZ SİZİ DE GÜNLÜK 100.000 KİŞİ GÖRÜR - ARAYIN : 0544 433 15 55

Liverpool Unesco Dünya Mirası Statüsü’nü Kaybetti

Liverpool Unesco Dünya Mirası Statüsü’nü Kaybetti
13 views
23 Temmuz 2021 - 13:55

Liverpool Unesco Dünya Mirası Statüsü’nü Kaybetti… İngiliz şehri, sahilinin yeniden geliştirilmesinin onu listeden diskalifiye etmemesi gerektiğini savunuyor.

Liverpool Unesco Dünya Mirası Statüsü’nü Kaybetti

Bir Birleşmiş Milletler komitesi, İngiltere’nin Liverpool kentini Unesco Dünya Mirası Alanı statüsünden çıkardı , gerekçe nedeniyle yeni gelişmeye “özelliğinin olağanüstü evrensel değerini taşıma niteliklerin geri dönüşümsüz kaybı” nedeniyle Julia Buckley’i bildiriyor.

Liverpool belediye başkanı Joanne Anderson, kararı “anlaşılmaz” olarak nitelendirdi.

“Dünya Mirası alanımız, düzinelerce listelenmiş binada ve kamusal alanda yüz milyonlarca liralık yatırımdan yararlandığı için daha önce hiç bu kadar iyi durumda olmamıştı” diyor, açıklamada.

Çin’deki bir toplantı sırasında yapılan gizli oylamada, Unesco komitesinin 13 üyesi, şehrin Dünya Mirası listesinden çıkarılması için oy kullandı, BBC News’in haberine göre, Beşi harekete karşı çıktı ve iki oy pusulası geçersiz sayıldı.

Unesco, şehri 18. ve 19. yüzyıllarda dünya ticaretindeki rolünün tanınmasıyla 2004 yılında listesine ekledi.

Liverpool, Britanya İmparatorluğu’nun dünya çapında baskın bir güç haline geldiği bir zamanda, Birleşik Krallık’ın en önemli limanlarından biriydi. Liste aynı zamanda şehrin denizcilik endüstrisinin yenilikçi teknolojisini ve inşaat tekniklerini de yansıtıyordu.

Oradaki insanlar, diğer liman şehirleri için model teşkil eden yeni rıhtım türleri, yeni depo yapım teknikleri ve endüstriyel kanallar geliştirdiler.

Liverpool’un limanları, köle ticaretinin gelişimi de dahil olmak üzere malların ve insanların hareketini kolaylaştırdı. Ulusal Müzeler Liverpool’a göre , şehir, 1695 ve 1807 yılları arasında, limanlarından ayrılan Afrika’ya 5,300 seferle, köleleştirilmiş insanların taşınmasında en fazla yer alan Avrupa limanıydı.

Bristol Üniversitesi’nden tarihçi Sarah Moody, “Liverpool, 18. yüzyılda İngiliz köle ticaretinin yasal olarak kaldırılmasına kadar 18. yüzyılda Avrupa’nın en büyük köle ticareti liman kenti olduğu için genellikle ‘dünyanın köleci başkenti’ olarak anılır” dedi. , diyor New York Times ‘ Aina J. Khan. (NS Uluslararası Kölelik Müzesi , 2007’de şehrin Royal Albert Dock’unda açıldı.)

Helen Carter’ın Guardian için bildirdiği gibi, Unesco, Liverpool Waters’ın şehir merkezine yakın kıyı kesimlerini karma kullanımlı olarak yeniden geliştirmeyi planlayarak şehri 2012’de ” tehlikede ” listesine aldı. . Proje o zamandan beri ilerledi, bazı bölümleri tamamlandı ve diğerleri hala yapım aşamasında.

Şubat ayında, Liverpool Şehir Konseyi bir başka önemli kıyı gelişimini onayladı.

Everton Futbol Kulübü için 52.888 kapasiteli bir stadyumun oluşturulması . Bu proje, 1848’de açılan Bramley Moore Rıhtımı’nın yıkılmasını gerektiriyor. Kristy McHall’ın 2016’da Liverpool Echo için bildirdiği gibi , rıhtım esas olarak kömür ihraç etmek ve buharlı gemilere yakıt sağlamak için kullanılıyordu. 1988’de kapanmadan önce 140 yıl kullanıldı.

Liverpool Business News için Tony McDonough, Unesco, arenanın Dünya Mirası Alanının “gerçekliği, bütünlüğü ve olağanüstü evrensel değeri üzerinde tamamen kabul edilemez büyük bir olumsuz etkiye sahip olacağını” savundu.

Anderson, yaptığı açıklamada, “Unesco’nun şehrin ve sakinlerinin geleceğine olumlu bir katkıda bulunmak yerine Bramley Moore İskelesi’nin terk edilmiş bir çorak arazi olarak kalmasını tercih etmesini anlaşılmaz buluyorum” diyor.

Başına Deutsche Welle , Liverpool tarihinin en Unesco Dünya Mirası statüsüne kaybetmek sadece üçüncü yerdir. Umman’daki Arabian Oryx Sanctuary , kaçak avlanma ve habitat kaybı nedeniyle 2007 yılında listedeki yerini kaybetti. Ve 2009 yılında örgüt , nehir üzerinde dört şeritli bir otoyol köprüsünün inşasından sonra Almanya’daki Dresden Elbe Vadisi’ni kaldırdı . Elli iki site şu anda örgütün Tehlike Altındaki Dünya Mirası Listesine dahil edilmiştir.

41 Saat Kocaeli Haber

Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -

41saat.com "Basın Meslek İlkelerine" Uyar. İHA Abonesidir. Telefon : 0346 221 00 60 WhatsApp : 0555 898 15 58 - 41saathaber@gmail.com