REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.


ARAYIN 05444331555

41 Saat Kocaeli Haber | Kocaeli Haberleri | izmit Haber | Haberler | Güncel Yerel Haberler


BU ALANA GÜNLÜK 50 TL'DEN SİZDE REKLAM VERİRSENİZ SİZİ DE GÜNLÜK 100.000 KİŞİ GÖRÜR - ARAYIN : 0544 433 15 55

Levitasyon ultrason ile elde edilebilir

Levitasyon ultrason ile elde edilebilir
6 views
28 Temmuz 2021 - 12:09

Levitasyon ultrason ile elde edilebilir. Tokyo Metropolitan Üniversitesi’nden bilim adamları, ultrason teknikleriyle küçük nesnelerin havaya kaldırılmasını başardılar.

Levitasyon ultrason ile elde edilebilir

Akustik metodoloji, optik teknolojiye göre bazı avantajlar sunar. Örneğin, daha geniş bir nesne boyutu ve malzeme yelpazesine uygulanabilir.

Nesneleri dokunmadan hareket ettirme yeteneği sihrin bir parçası değildir: Optik kıskaç olarak bilinen teknolojiyi kullanan biyoloji ve kimya, mikroskobik nesneleri uzun yıllardır hareket ettirmek için ışık kullanır. Şimdi, akustik havaya yükselme ve manipülasyon yeni bir yol başlatmayı vaat ediyor.

OPTİK VE AKUSTİK KELEPÇELER

Optik cımbızlar, atomlar, nanoparçacıklar ve damlacıklar gibi nesneleri geleneksel fiziksel cımbızlara benzer şekilde tutmak ve hareket ettirmek için yüksek oranda odaklanmış bir lazer ışını kullanan aletlerdir. Nesne ek destek olmadan havada veya vakumda tutulduğunda, optik bir havaya yükselmeden söz edilebilir.

Havaya yükselme, ancak ışığın kuvveti yerçekimi kuvvetine karşı koymayı başarırsa mümkündür. Genel olarak, bu optik cımbızlar tarafından yakalanan parçacıklar milimetre boyutunda veya daha da küçüktür.

Bu arada, akustik cımbızlar aynı amaca ses dalgalarını kullanarak ulaşır. Havaya kaldırılacak nesne, kullanılan sesin dalga boyundan oldukça küçük olmalıdır.

Bu yaklaşım tipik olarak mikroskobik parçacıkları manipüle etmek için kullanılır, ancak akustik dalgaların biyolojik nesneler için güvenli olduğu kanıtlanmıştır, bu da onları biyomedikal uygulamalar için ideal bir alternatif haline getirir.

Akustik bir alanda, nesneler, onları söz konusu alanın belirli bölgelerine hareket ettiren bir akustik radyasyon kuvveti tarafından çekilir. Her nesnenin özelliklerine bağlı olarak, minimum veya maksimum akustik basınç düğümlerine hareket etmesi sağlanabilir.

IŞIK MI SES?

Japon araştırmacılar tarafından geliştirilen yeni teknoloji, çeşitli alanlarda ve disiplinlerde geniş bir uygulama yelpazesine sahip yeni nesil teknik levitasyon cihazlarının geliştirilmesi için ışık ile ses değişiminin hayati önem taşıyabileceğini gösterecek.

Akustik cımbızlar yeni bir şey olmamasına ve optik muadilleri kadar uzun süredir var olmalarına rağmen, örneğin laboratuvar ortamları için özellikle umut verici olabilecek bir teknolojik yaklaşım kullanırlar. Buna rağmen, bu alternatiften en iyi şekilde yararlanmak için hala bazı teknik zorlukların üstesinden gelinmesi gerekiyor.

Uzmanlara göre, belki de en önemli husus, nesneleri ultrason üretiminin kaynaklarından uzaklaştırmak için gerekli akustik alanların oluşumunu hassasiyetle ve gerçek zamanlı olarak kontrol edebilmektir. Yeni çalışma, Japon Uygulamalı Fizik Dergisi’nde yayınlandı.

PRATİK POTANSİYEL

Bu araştırmada geliştirilen sistem, nesnelerin yakalanmasına izin veren bir 3B akustik alan üretmek için en iyi ses fazlarını ve genliklerini bulmayı başarıyor. Cihaz, belirli parametreleri ayarlayarak hedefinin konumunu değiştirebilir ve sıkışan parçacığı farklı yönlerde hareket ettirebilir.

Bununla birlikte, parçacıkları hapsedilmiş ve sabit tutmak hala o kadar kolay değil, bu nedenle bu yeni teknolojiyi optimize etmek için aramada hala uzun bir yol var. Ancak yakın gelecekte akustik havaya yükselmenin yalnızca bilimsel bir merak olmaktan çıkması ve somut pratik uygulamaları olan bir araç haline gelmesi çok muhtemeldir.

41 Saat Kocaeli Haber

Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -

41saat.com "Basın Meslek İlkelerine" Uyar. İHA Abonesidir. Telefon : 0346 221 00 60 WhatsApp : 0555 898 15 58 - 41saathaber@gmail.com