REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.


ARAYIN 05444331555

41 Saat Kocaeli Haber | Kocaeli Haberleri | izmit Haber | Haberler | Güncel Yerel Haberler


BU ALANA GÜNLÜK 50 TL'DEN SİZDE REKLAM VERİRSENİZ SİZİ DE GÜNLÜK 100.000 KİŞİ GÖRÜR - ARAYIN : 0544 433 15 55

Katalonya bilimle ilgili yasa tasarısını onayladı

Katalonya bilimle ilgili yasa tasarısını onayladı
7 views
28 Temmuz 2021 - 12:12

Katalonya bilimle ilgili yasa tasarısını onayladı. Bölgesel Araştırma ve Üniversiteler Bakanı Gemma Geis, diğer siyasi güçlerden bu yönetmeliğin “acil işlenmesini” desteklemelerini istiyor.

Katalonya bilimle ilgili yasa tasarısını onayladı

Katalonya, Llei de la ciència taslağını onayladı. Araştırma ve Üniversitelerden Sorumlu Bölge Bakanı Gemma Geis tarafından Salı günü açıklandığı üzere, Hükümet, Katalan bilimsel ekosistemini teşvik etmek ve “bilimi ülkenin yapısal bir unsuru olarak konsolide etmek” için bu düzenleyici çerçeveyi ileriye taşıyor. ‘Meclis’, şimdiye kadar sektördeki tüm siyasi renk ve oluşumların fikir birliğine sahip olduğu için, diğer siyasi güçlerden bu düzenlemenin “acil prosedürünü” desteklemelerini istedi.

Katalan biliminin kayıp on yılı

Sektör kuruluşlarının sürekli iddialarından biriyle örtüşen bu yeni düzenlemenin kilit noktalarından biri de bilim profesyonellerinin çalışma koşullarının iyileştirilmesiyle ilgili. Yeni Llei de la ciència, aslında, bilim adamları, araştırmacılar ve doktora öğrencileri için “yeterli çalışma koşullarını garanti etmeye” çalışacak. Proje, “hareketlilik”in yanı sıra “bilimsel yetenekleri eğitmek, pekiştirmek, çekmek ve elde tutmak” ve “beyin göçünü” tersine çevirme fırsatları sağlamak için bir programı teşvik etmeyi planlıyor. Benzer şekilde, yeni yasal çerçeve, araştırma projelerinde destek, işbirliği ve yardım personelinin çalışma koşullarını korumak için çeşitli iş kategorilerini içerecektir.

Yönetmelik ayrıca araştırma projeleriyle ilişkili bürokrasiyi “daha esnek hale getirmeyi” ve “basitleştirmeyi” vaat ediyor. Bu önlem, projelerini yürütmek için “evrak” ve idari prosedürlerin “fazlalığını” kınamak için yıllarını harcayan Katalonya’daki araştırmacıların başka bir tarihsel iddiasıyla örtüşüyor.

Bilime daha fazla yatırım

Katalonya, daha güçlü bir bilimsel ekosistem ve hepsinden önemlisi daha fazla finanse edilmeyi hedefliyor. Llei de la Ciència, bilime yapılan yatırımı Ar-Ge + i’ye yatırılan GSYİH’nın %1,5’inden %2’sine çıkaracak şekilde artırmayı planlıyor. Araştırma ve Üniversiteler Departmanı, “Avrupa Birliği’nin diğer ülkeleri ile ortalama olarak, özel sektörün katılımındaki bir artışla tamamlanan sürdürülebilir bir kamu finansmanı öneriliyor” diyor. Bu amaca ulaşmak için Generalitat, “özel katılım üzerinde olumlu bir etkisi olacak” bir Consell de Mecenatge oluşturmayı planlıyor.

Yönetmelikler ayrıca iki danışma organının oluşturulmasını da öngörüyor: Hükümetin stratejik kararlarını tavsiye etmekten sorumlu Katalan Araştırma Konseyi (CORICAT); ve araştırma ve bilgi transferini teşvik etmek için Bölümler Arası Araştırma ve Yenilik Komisyonu (CIRI). Bugün onaylanan taslakta öngörüldüğü gibi, her iki kuruluş da Katalonya’nın Ar-Ge ve Geliştirme sisteminin yönetimi konusunda kendi yetkinliğine sahip olacak.

Hükümetin kurulmasından hemen sonra bu gazete tarafından sorgulanan sektördeki bazı kuruluşlar, Katalan bilimsel ekosisteminin ana sorunu olarak finansman eksikliğine işaret etmeyi kabul etti. Generalitat’ın yeni yöneticisinden önce araştırma merkezleri ve üniversitelerin temsilcileri “On yıllık kesintileri tersine çevirmek gerekiyor” dedi.

41 Saat Kocaeli Haber

Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -

41saat.com "Basın Meslek İlkelerine" Uyar. İHA Abonesidir. Telefon : 0346 221 00 60 WhatsApp : 0555 898 15 58 - 41saathaber@gmail.com