REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.


ARAYIN 05444331555

41 Saat Kocaeli Haber | Kocaeli Haberleri | izmit Haber | Haberler | Güncel Yerel Haberler

BU ALANA GÜNLÜK 100 TL'DEN SİZDE REKLAM VERİRSENİZ SİZİ DE GÜNLÜK 100.000 KİŞİ GÖRÜR - ARAYIN : 0544 433 15 55

Jeff Bezos’a tepki gösterildi, seyahati için yapılan ödemeye teşekkür etmişti

Jeff Bezos’a tepki gösterildi, seyahati için yapılan ödemeye teşekkür etmişti
11 views
21 Temmuz 2021 - 21:41

Jeff Bezos’a tepki gösterildi, seyahati için yapılan ödemeye teşekkür etmişti. Bay Bezos, “Blue Origin’in New Shepard fırlatma aracı Salı günü uzaya 11 ile bir yolculuk yaptı.

Jeff Bezos’a tepki gösterildi, seyahati için yapılan ödemeye teşekkür etmişti

Milyarder Jeff Bezos, Amazon çalışanlarına ve müşterilerine ilk uzay yolculuğunu ödedikleri için teşekkür etti. Ancak sözleri politikacılardan ve ünlülerden eleştirilere yol açtı.

Blue Origin’in New Shepard’ında yaptığı uzay uçuşunun ardından düzenlediği basın toplantısında Bay Bezos şunları söyledi.  “Ayrıca her Amazon çalışanına ve her Amazon müşterisine teşekkür etmek istiyorum çünkü tüm bunların parasını siz ödediniz.” dedi.

Ancak eleştirmenler, Amazon işçilerinin kötü çalışma koşullarından, uzun çalışma saatlerinden ve düşük ücretten şikayet etti. Aynı zamanda şirketin kurucusunu adil vergi payını ödememekle suçladığını belirtmekte gecikmediler.

ABD temsilcisi Alexandria Ocasio-Cortez, Twitter’da şunları söyledi. “Evet, Amazon işçileri bunun bedelini ödedi. Daha düşük ücretler, sendikaları çökertme, çılgın ve insanlık dışı bir işyeri ve bir pandemi sırasında sağlık sigortası olmayan sürücüleri teslim etti.

“Amazon müşterileri bunun bedelini Amazon’un küçük işletmelere zarar vermek için pazar güçlerini kötüye kullanmasıyla ödüyor.”

Ve Senatör Elizabeth Warren, kısa süre önce CEO olarak görevinden ayrılan Amazon kurucusunu vergi ödememekle suçladı ve bir “varlık vergisi” istedi.

“Jeff Bezos, kendisi ve Amazon hiçbir şey ödemeden bu ülkeyi ayakta tutmak için vergi ödeyen tüm çalışkan Amerikalılara teşekkür etmeyi unuttu” dedi.

Milyarderlerin ve mega şirketlerin adil paylarını ödemeye başlamasını sağlamak için vergi yasalarımızda üç değişiklik için zorluyorum.”

Ve Temsilci Earl Blumenauer, uzay yolculuğuna vergi getirilmesini istedi.

“Uzay yolculuğu zenginler için vergiden muaf bir tatil değil. Uçak biletlerine vergi ödüyoruz” diye yazdı.

“Uzaya uçan milyarderler. “Hiçbir bilimsel değer üretmiyorlar, aynısını ve sonra bazılarını yapmalı!”

Bay Blumenauer, uzay turizmi uçuşlarının çevresel etkisine ilişkin endişelerini dile getirdi. Kirlilik etkisini dengelemek için bu tür uçuşlarda yolcuların vergi ödemesini amaçlayan bir yasa çıkardığını söyledi.

Bezos, Kanada’nın Demokrat Partisi lideri Singh’in “ultra zenginlerin adil paylarını ödemesi” çağrısında bulunmasıyla ABD dışındaki politikacılar da eleştirildi.

Şöyle yazdı: “Jeff Bezos’un uzay uçuşu 11 dakika sürdü. Pandemi sırasında her 11 dakikada bir 1,6 milyon dolar daha zengin oldu.

“Bu arada Justin Trudeau, Amazon’un 0 dolar vergi ödemesine izin verdi.”

Komedyen Noah’ın ev sahipliği yaptığı Daily Show, Bay Bezos’un uçuşundan sonra Amazon işçilerinin çalışma koşullarına dikkat çekti.

“Jeff Bezos beş dakika uzayda kaldı. Ya da Amazon deposunda bilindiği gibi, 16 saatlik bir gün için ayrılan mola süreniz” dediler.

Kâr amacı gütmeyen araştırmacı gazetecilik kuruluşu ProPublica’ya göre, Bay Bezos 2007 ve 2011 yıllarında gelir vergisi ödemedi.

Bay Bezos, 20 Temmuz’da kardeşi Mark, öncü kadın astronot Wally Funk ve yeni lise mezunu 18 yaşındaki Oliver Daeman ile Blue Origin roketiyle seyahat etti.

Kocaeli Haber

Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -

41saat.com "Basın Meslek İlkelerine" Uyar. İHA Abonesidir. Telefon : 0346 221 00 60 WhatsApp : 0555 898 15 58 - 41saathaber@gmail.com