REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.


ARAYIN 05444331555

41 Saat Kocaeli Haber | Kocaeli Haberleri | izmit Haber | Haberler | Güncel Yerel Haberler


BU ALANA GÜNLÜK 50 TL'DEN SİZDE REKLAM VERİRSENİZ SİZİ DE GÜNLÜK 100.000 KİŞİ GÖRÜR - ARAYIN : 0544 433 15 55

İlk kez gorillere ölümcül şempanze saldırıları gözlemlendi

İlk kez gorillere ölümcül şempanze saldırıları gözlemlendi
0 views
21 Temmuz 2021 - 14:11

İlk kez gorillere ölümcül şempanze saldırıları gözlemlendi. Araştırmacılar, saldırıların yiyecek rekabeti sonucu mu yoksa başka nedenlerle mi geldiğinden emin değil ve araştırmaya devam ediyor.

Şempanze koalisyonlarının vahşi doğada goriller üzerindeki ölümcül saldırıları ilk kez gözlemlendi.

Gabon’daki Loango Ulusal Parkı’nda şempanzeler ve goriller genellikle birbirlerinin etrafında rahatlar. Ancak Nature dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre son zamanlarda şiddetli karşılaşmalar belgelendi. İlk kez gorillere ölümcül şempanze saldırıları gözlemlendi

Osnabruck Üniversitesi’nden ve Leipzig’deki Max Planck Evrimsel Antropoloji Enstitüsü’nden araştırmacılar, saldırının yemek rekabeti mi yoksa başka nedenlerle mi geldiğinden emin değiller ve araştırmaya devam ediyorlar.

İlk kez gorillere ölümcül şempanze saldırıları gözlemlendi

Araştırmacıların çalışmaları, grup kompozisyonu, sosyal ilişkileri, komşu gruplarla etkileşimleri, avlanma davranışları, alet kullanımı ve iletişim becerileri antropologların ilgisini çeken parktaki yaklaşık 45 şempanzenin davranışlarına odaklanıyor.

Osnabruck’tan Profesör Simone Pika, “Şempanzeler ve goriller arasındaki etkileşimler şimdiye kadar nispeten rahat olarak kabul edildi” dedi.

“Her iki türün de ağaç ararken barış içinde etkileşime girdiğini düzenli olarak gözlemledik. Kongo’dan meslektaşlarımız iki büyük maymun türü arasındaki eğlenceli etkileşimlere bile tanık oldu.”

Peki burada tam olarak ne oldu? Araştırmanın ilk yazarı Lara Southern’in hatırladığı gibi, ilk saldırı 2019’da gerçekleşti: “İlk başta sadece şempanzelerin çığlıklarını fark ettik ve komşu şempanze topluluklarının bireyleri arasında tipik bir karşılaşma gözlemlediğimizi düşündük. İlk kez gorillere ölümcül şempanze saldırıları gözlemlendi

“Ama sonra, gorillerin karakteristik bir özelliği olan göğüs atışlarını duyduk ve şempanzelerin beş kişilik bir goril grubuyla karşılaştığını fark ettik.”

52 ve 79 dakika süren iki karşılaşmanın ilkinde 27 şempanzeden oluşan parti koalisyon oluşturarak beş gorile saldırdı.

27 şempanzenin bir kısmının da yer aldığı ikinci karşılaşmada, koalisyon yedi gorilden oluşan bir gruba saldırdı.

Çalışmada, “İlk olay, erkeklerin komşu bir şempanze bölgesine derin bir baskın yaptığı bir bölgesel devriyeden sonra meydana geldi. İkinci olay, şüpheli bir bölgesel sınır devriyesinin başlangıcında meydana geldi” dedi.

“İlk karşılaşma bir ölü goril bebek ve üç yaralı şempanzeyle sonuçlandı; ikincisi bir ölü goril bebekle sonuçlandı. İlk karşılaşmada ölü goril bebeğin tüketildiğine dair herhangi bir belirti bulunmazken, ikinci karşılaşmadaki bebek neredeyse tamamen bir yetişkin şempanze dişi tarafından tüketildi”, çalışmaya göre. İlk kez gorillere ölümcül şempanze saldırıları gözlemlendi

“Her iki olayda da ana saldırganlar yetişkin erkek şempanzelerdi.”

Araştırmacılara göre türler arası şiddet, avlanma ve yiyecek rekabetinden kaynaklanmış olabilir.

Dr Tobias Deschner, “Loango Ulusal Parkı’ndaki şempanzeler, goriller ve orman filleri tarafından besin kaynaklarının paylaşılması, rekabetin artmasına ve hatta bazen iki büyük maymun türü arasında ölümcül etkileşimlere neden olabilir” dedi.

Profesör Pika, “Loango’daki iki büyük maymun türü arasındaki etkileşimler üzerindeki rekabetin etkilerini anlamak için henüz yolun başındayız,” diye ekledi. İlk kez gorillere ölümcül şempanze saldırıları gözlemlendi

“Çalışmamız, yaşayan en yakın akrabalarımız hakkında keşfedilecek ve keşfedilecek çok şey olduğunu ve eşsiz mozaik habitatıyla Loango Ulusal Parkı’nın bunu yapmak için eşsiz bir yer olduğunu gösteriyor.”

41 Saat Kocaeli Haber

Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -

41saat.com "Basın Meslek İlkelerine" Uyar. İHA Abonesidir. Telefon : 0346 221 00 60 WhatsApp : 0555 898 15 58 - 41saathaber@gmail.com