REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.


ARAYIN 05444331555

41 Saat Kocaeli Haber | Kocaeli Haberleri | izmit Haber | Haberler | Güncel Yerel Haberler


BU ALANA GÜNLÜK 50 TL'DEN SİZDE REKLAM VERİRSENİZ SİZİ DE GÜNLÜK 100.000 KİŞİ GÖRÜR - ARAYIN : 0544 433 15 55

Haiti, cumhurbaşkanı suikastının azmettiricilerinden birini gözaltına aldı

Haiti, cumhurbaşkanı suikastının azmettiricilerinden birini gözaltına aldı
12 views
12 Temmuz 2021 - 8:06

Haiti, cumhurbaşkanı suikastının azmettiricilerinden birini gözaltına aldı. Haitili yetkililer, Jovenel Moise cinayetinin entelektüel yazarlarından biri olarak Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşayan bir doktor olan Christian Sanon’un yakalandığını duyurdular.

Haiti, cumhurbaşkanı suikastının azmettiricilerinden birini gözaltına aldı

İlk soruşturmalara göre, kendisinin ve işinin güvenliğini garanti altına almak için Amerika Birleşik Devletleri merkezli bir Venezüella güvenlik şirketi ve Kolombiyalı paralı askerler tuttu.

Sanon, kişisel ve iş güvenliğini garanti altına almak için tuttuğu Kolombiyalı paralı askerlerden bazılarıyla birlikte Haziran başında özel bir uçakla Haiti’ye girdi.

Haitili yetkililer, ABD’nin Florida eyaletinde yaşayan bir doktor olan Başkan Jovenel Moise suikastının sözde entelektüel yazarlarından biri olan Christian Emmanuel Sanon’un tutuklandığını duyurdu.

İlk kişi Emmanuel Sanon oldu

Haiti Ulusal Polisi genel müdürü Léon Charles, basına yaptığı bir müdahalede, “Haydutların ilerlemesi engellendiğinde, aradıkları ilk kişi Emmanuel Sanon oldu” dedi. Suçun nedeninin bu olduğunu düşündü. “siyasi.” Haiti, cumhurbaşkanı suikastının azmettiricilerinden birini gözaltına aldı.

Polis ayrıca, Sanon ile temas halinde olan, ancak kimlikleri açıklanmayan suikastın diğer iki planlayıcısını da araştırıyor.

Benzer şekilde, Polis, Başkan Moise’nin güvenliğinden sorumlu olanlara karşı “ihtiyati tedbirler” aldı”. “Her birinin karışma derecesini” belirlemek için bilgi toplanıyor.

Soruşturmalara göre Sanon , suikastı gerçekleştirdiği iddia edilen komutanlık üyelerini işe almak için ABD merkezli bir Venezüella güvenlik şirketiyle temasa geçti.

Özel bir uçakla Haiti’ye girdi

Sanon, kişisel ve iş güvenliğini garanti altına almak için tuttuğu Kolombiyalı paralı askerlerden bazılarıyla birlikte Haziran başında özel bir uçakla Haiti’ye girdi.

Daha sonra “görev değişti” ve Kolombiyalılardan birine Cumhurbaşkanına karşı tutuklama emri verildi. Charles, “Operasyon oradan başlatıldı” dedi.

Sanon’la ilgili soruşturmanın diğer ayrıntılarının yanı sıra Emniyet Müdürü, evinde DEA harflerinin baş harflerinin yazılı olduğu bir kepi bulunduğunu söyledi.

Sanon, geçen Çarşamba günü Jovenel Moise’nin konutuna saldırdığı iddia edilen komutanın bir parçası olmakla suçlanan diğer 18 Kolombiyalıya ek olarak davada gözaltına alınan üçüncü Haitili.

Port-au-Prince’in farklı yerlerinde Çarşamba ve Perşembe günleri arasında polise düzenlenen silahlı saldırıda beş Kolombiyalı daha firarda ve üç kişi öldü.

41 Saat Kocaeli Haber

Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -

41saat.com "Basın Meslek İlkelerine" Uyar. İHA Abonesidir. Telefon : 0346 221 00 60 WhatsApp : 0555 898 15 58 - 41saathaber@gmail.com