REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.


ARAYIN 05444331555

41 Saat Kocaeli Haber | Kocaeli Haberleri | izmit Haber | Haberler | Güncel Yerel Haberler


BU ALANA GÜNLÜK 50 TL'DEN SİZDE REKLAM VERİRSENİZ SİZİ DE GÜNLÜK 100.000 KİŞİ GÖRÜR - ARAYIN : 0544 433 15 55

Ganymede’nin atmosferi potansiyel bir yaşam belirtisi olan su içerir

Ganymede’nin atmosferi potansiyel bir yaşam belirtisi olan su içerir
21 views
28 Temmuz 2021 - 22:13

Ganymede’nin atmosferi potansiyel bir yaşam belirtisi olan su içerir. NASA gökbilimcileri ilk kez Jüpiter’in dört uydusundan biri olan Ganymede’nin atmosferinde su buharı tespit ettiler.

Ganymede’nin atmosferi potansiyel bir yaşam belirtisi olan su içerir

Bu ayın yüzey sıcaklığı gün boyunca büyük ölçüde değişir. Öğlen civarında, ekvator yakınında, buzlu yüzeyin az miktarda su molekülü salmasına yetecek kadar ısınabilir.

Ve suyun olduğu yerde, tek başına yeterli olmasa da hayat olabilir. Ayrıca karbon, hidrojen, nitrojen, oksijen, fosfor ve kükürte de ihtiyaç duyar, altı element Dünya’daki canlı maddenin %98’ini oluşturur. Ganymede gezegenimizden 600 milyon kilometreden fazla.

Keşfi yapmak için bilim adamları, Hubble Uzay Teleskobu tarafından sağlanan yeni gözlemleri ve önceki verileri iç içe geçirdiler. Ganymede’nin buzlu yüzeyinden su buharının termal olarak kaçması, onlarca yıllık gözlemlerden sonra doğrulandı: bilim adamları, Nature Astronomy dergisinde yakın zamanda yayınlanan bir çalışmada çalışmalarını özetlediler ve sonuçlarını sundular.

GANIMEDES: DEV UYDU VE GİZEMLERİ

Jüpiter’in bu uydusu hakkında şimdiye kadar ne biliniyordu? Örneğin, Ganymede gazlı gezegendeki ve hatta tüm Güneş Sistemindeki en büyük doğal uydudur. Aynı zamanda, manyetik alana sahip olan tek kişidir, bir detayı kesinlikle daha az değildir. Bahsedilen manyetik alan, dökme demir çekirdek içindeki konveksiyon hareketlerinden kaynaklanmış olacaktır.

Kütlesinin yarısından daha azını temsil etmesine rağmen çapı 5.268 kilometreye ulaşıyor. Uydunun yaklaşık %30’u, yaklaşık 4 milyar yıl önce oluşan çarpma kraterleriyle dolu bölgelerden oluşuyor. Açık araziye sahip diğer alanlar, gelgit ısınmasının neden olduğu tektonik aktivitenin ürünü olacaktır.

Gelgit ısınması, gelgit sürtünme süreçleri yoluyla gerçekleşir: yörünge ve dönme enerjisi, olabileceği gibi, okyanus yüzeyinde veya bir gezegen veya uydu içinde ısı şeklinde dağılır.

Bir NASA basın açıklamasına göre, önceki çalışmalar Ganymede’nin Dünya’nın tüm okyanuslarından daha fazla su içereceğini öne sürdü. Bununla birlikte, aşırı soğuk, suyun yüzeyde donmasına neden olur: Jüpiter’in ayının devasa okyanusu, uydunun kabuğunun yaklaşık 100 mil altında gizlenir. Sonuç olarak, keşfedilen su buharı, bu okyanusun buharlaşmasıyla bağlantılı olmayacaktır.

JÜPİTER VE AYLARINA DOĞRU

Bu arada, keşif, Avrupa uzay ajansı ESA için de merkezi bir öneme sahip. Yapılan açıklamaya göre, JUICE misyonunun Jüpiter ve en büyük üç uydusunun ayrıntılı gözlemlerini yapmayı amaçlayan 2022 civarında devam etmesi bekleniyor. Ganymede, özelliklerine ve yaşam barındırma olasılığına bağlı olarak öncelikli bir hedeftir.

2029’da Jüpiter’e ulaşacak olan Avrupa misyonu, evrendeki buzlu dünyaların evrimini anlamaya çalışmak için gerekli bilgileri ve ayrıca bir tür yaşamın olası varlığına ilişkin daha fazla ayrıntıyı Ganymede’de arayacak. Ayrıca Ganymede, Jüpiter ve çevreleri arasında meydana gelen manyetik ve plazma etkileşimlerine de odaklanacak – uzmanlar bunların benzersiz olduğuna ve değerli veriler sağlayabileceğine inanıyor.

41 Saat Kocaeli Haber

Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -

41saat.com "Basın Meslek İlkelerine" Uyar. İHA Abonesidir. Telefon : 0346 221 00 60 WhatsApp : 0555 898 15 58 - 41saathaber@gmail.com