DOLAR 32,5874 % 0.22
EURO 34,8402 % 0.48
STERLIN 40,3882 % 0.56
FRANG 35,7588 % 0.3
ALTIN 2.413,62 % -0,79
BITCOIN 66.143,99 0.305

Erkek beyni yiyecekleri sekse tercih ediyor

Yayınlanma Tarihi :
Erkek beyni yiyecekleri sekse tercih ediyor

Erkek beyni yiyecekleri sekse tercih ediyor. Meyve sineklerinde bu davranışsal çatışmayı inceleyen Birmingham Üniversitesi’ndeki araştırmacılara göre, bireylerin her ikisinden de yoksun kaldıktan sonra yiyeceğe seksten daha fazla öncelik vermeleri muhtemeldir.

Erkek beyni yiyecekleri sekse tercih ediyor

Current Biology’de yayınlanan yeni bir çalışma, beslenme veya çiftleşme konusunda kritik kararlarla karşı karşıya kaldıklarında sineklerin beyinlerinde tetiklenen kesin sinirsel uyarıları tanımladı.

Meyve sinekleri veya Drosophila, sinirbilim araştırmalarında yaygın olarak kullanılır ve daha karmaşık beyinlerin nasıl davrandığına dair fikir vermek için kullanılabilir.

Bunun nedeni, Drosophila’nın hafıza ve öğrenme gibi karmaşık davranışlar sergilemesidir, ancak bu davranışlar nispeten daha basit bir beyin tarafından kontrol edilir, sadece yaklaşık 100.000 nöron vardır: insan beyninin yaklaşık 86 milyar nöronu olmasına rağmen, varsayımsal olarak bir sinekle aynı tepki verebilir. benzer durum.

GENETİK BENZERLİKLER

Dahası, genetik olarak konuşursak, insanlar ve meyve sinekleri çarpıcı biçimde benzerdir: bilinen insan hastalık genlerinin yaklaşık %61’inin meyve sineklerinin genetik kodunda tanımlanabilir bir karşılığı vardır ve sinek protein dizilerinin %50’sinin memelilerde benzerleri vardır, diye açıklıyor biyolog Sharmila Bhattacharya. Bu çalışmaya dahil olmayan NASA’nın Ames Araştırma Merkezi.

Bu araştırmanın baş yazarı Carolina Rezaval, çalışmasının kapsamını bir açıklamada şöyle açıklıyor: “Çoğu zaman, bir amacı diğerlerine göre önceliklendirmemiz gereken çelişkili durumlara maruz kalıyoruz. Vahşi doğada yaşayan herhangi bir hayvan için bu, beslenme, çiftleşme veya kaynaklar için savaşma arasında seçim yapmak zorunda kalmak anlamına gelebilir. Hayvan ne yapacağını nasıl biliyor? Drosophila meyve sineği, beyinde önemli davranışsal kararların nasıl alındığını anlamak için harika bir deneysel sistemdir. Davranışları yönlendiren sinirsel öğeleri yüksek çözünürlükle belirleyebilir ve altta yatan mekanizmaları deşifre edebiliriz.

Başka bir araştırmacı olan Sherry Cheriyamkunnel şunları ekliyor: “Araştırmacıların laboratuvarda elde ettiği bilgi, birçok türde ortak olabilecek, ancak memelilerde deneysel sistemler kullanarak incelenmesi zor olan karar vermenin altında yatan temel mekanizmaları ortaya çıkarabilir.”

UÇUŞ DENEYİ

Sinek deneyi: Çalışmada, erkek sinekler hem yiyeceklerden hem de dişilerden uzak tutuldu ve ardından her ikisinin de seçimi sunuldu.

Ekip, yemek yemeyen erkek sineklerde çiftleşmenin sürekli olarak açlıktan geçtiğini ve davranıştaki dönüm noktasının yaklaşık 15 saatlik açlıktan sonra meydana geldiğini buldu.

Araştırmacılar, beslendikten sonra, erkek sineklerin dikkatlerini bazen saniyeler içinde kur yapmaya çevirdiğini buldular.

Ekip daha sonra beyindeki nöronları floresan işaretleyicilerle etiketlemek için genetik araçlar kullandı.

Ek olarak, az sayıda nöronu açıp kapattılar ve davranış üzerindeki etkilerini test ettiler. Bu araçları kullanarak, çelişkili seçenekler mevcut olduğunda sineğin beyninin nasıl tepki verdiğini ve bunlar arasında nasıl seçim yaptığını öğrendiler.

NÖRONLARA BAKMAK

Nöronlara bakmak Araştırmacılar, canlı sineklerin beyinlerindeki nöronları izlemek için konfokal mikroskopide daha fazla hassasiyet sağlayan iki fotonlu kalsiyum görüntüleme adı verilen bir teknik kullandılar.

Bu hassas teknoloji, neye öncelik vereceklerine karar verirken sineklerin beyinlerindeki aktif nöronları tanımlamalarına izin verdi.

Rezaval, “Sineklere yemeye gitmelerini veya çiftleşmelerini söyleyen nöronlar esasen birbirleriyle rekabet halindedir” diye açıklıyor.

Ve ekliyor: “Yemek ihtiyacı daha acilse, beslenme nöronları devralacak, açlık tehdidi daha azsa, o zaman üreme ihtiyacı kazanacak.”

İÇERİK SAYISI

Bağlam Sayımları Araştırmacılar ayrıca davranışsal seçimin kesinlikle sabit olmadığını ve bağlamdan etkilendiğini buldu.

Örneğin, sineğin enerjisi düşük olduğunda beslenmeye öncelik verilmesine rağmen, sinekler aç olduklarında bile kötü yiyecekleri reddettikleri ve çiftleşmeyi tercih ettikleri için bu karar yiyeceğin kalitesinden de etkilenebilir.

Araştırmacılardan bir diğeri olan Saloni Rose bu konuda şunları ekliyor: “Meyve sineğinden öğreneceğimiz daha çok şey var, örneğin, başka tehditler ortaya çıktığında ne olur: Sinek, beslenmesi gerekip gerekmediğine nasıl karar verir? ya da bir dişi meyve sineği benzer seçeneklerle karşı karşıya kalırsa? Bütün bu bilgiler, beyinde karmaşık karar vermenin bir resmini oluşturmamıza yardımcı oluyor.

Araştırmacılar, genel beyin mekanizmalarını öğrenerek, daha karmaşık beyinlerin nasıl çalıştığını ve insan beynindeki karar verme süreçlerini etkilediği bilinen bağımlılık, Parkinson veya Alzheimer hastalığı gibi koşullar altında başarısız olduklarında ne olduğunu daha iyi anlayabilirler.

41 Saat Kocaeli Haber

YORUM YAP