REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.


ARAYIN 05444331555

41 Saat Kocaeli Haber | Kocaeli Haberleri | izmit Haber | Haberler | Güncel Yerel Haberler

BU ALANA GÜNLÜK 100 TL'DEN SİZDE REKLAM VERİRSENİZ SİZİ DE GÜNLÜK 100.000 KİŞİ GÖRÜR - ARAYIN : 0544 433 15 55

Ünlü ekonomist doların gidişatını bir bir açıkladı

Ünlü ekonomist doların gidişatını bir bir açıkladı
41 views
17 Ocak 2022 - 23:12

Ekonomist Evren Devrim Zelyut, dolar kurunda yaşanabilecek tehlikelere dikkat çekti. Zelyut, ”Yaza kadar kurun 18 olmaması gerek. Eğer olursa bu üç hane enflasyonla Ak Parti’nin seçimlerde tarihî bir hezimete uğraması anlamına gelir. İşte bunu önlemek için Haziran ayına kadar ara formüller devreye girecek” dedi.

Ünlü ekonomist doların gidişatını bir bir açıkladı

Türk Lirası‘nın sürekli artan negatif getiri etkisi ve enflasyonda daha da yükselişin yaşanacağı beklentisi dolar/TL bazında yatırımcıların en büyük endişe kaynağı. TCMB’nin resmi olarak açıklanan ve açıklanmayan müdahaleleri ile 18.4’ten 10’a yakın seviyelere kadar gerileyen dolar kuru düştüğü seviyelerde tutunamıyor.

Ekonomist Evren Devrim Zelyut, kurda yaşanacak durumları:

”İstatistiklerin gösterdiği şu, Türkiye’de dolarizasyon azalmak bilmiyor.

Bunun iki temel nedeni var:

1- Dolar/TL 11 iken, resmi rakam enflasyon %36 ise; 13,5 kurda enflasyonun %50’yi aşacak olması sürpriz olmayacaktır. O zaman kurun gerilemesini beklemek de saflık olur.

2- Hükümetin istikrarsız ve kavgacı politikaları tam anlamıyla ‘Yalancı Çoban Sendromu’ yaratmıştır. Güvenin olmadığı yerde ise ağzınızla kuş tutsanız kimse size inanmaz. Bu nedenle getirdiğiniz çözümlere vatandaş katılmaz. Ayrıca bu ürünlerin yukarıda hesapladığımız maliyetleri de sorunun çözülmediğini, sadece bastırıldığını da ortaya koyarak vatandaşı kendisinden soğutur.

Peki soru şu: Ak Parti kuru nasıl kontrol altında tutacak? Yaza kadar kurun 18 olmaması gerek. Eğer olursa bu üç hane enflasyonla Ak Parti’nin seçimlerde tarihî bir hezimete uğraması anlamına gelir. İşte bunu önlemek için Haziran ayına kadar ara formüller devreye girecek.

Bu ara formüllerden birisi BAE’ye satılacak Varlık Fonu değerlerimiz olacak. Artık yatırım diye kim bilir hangi değerimizi üç kuruş paraya Araplar satın alacak. Sudan ucuz diyerek, tarihî düşük seviyelerindeki Lira’dan yararlanacak olanlar, Türkiye’ye dolar getirecek ama bizim onlarca yılda kurduğumuz tesislerimiz elimizden çıkacak. Neden? Ak Parti seçimde çökmesin diye, geçici olarak dolara basıp enflasyonu kontrol altında tutsunlar diye…

Diğer ara formül ise Şubat ayındaki Suudi Arabistan ziyareti olacak. Suudlar Türkiye’ye uyguladıkları ambargoyu kaldırıp, Merkez Bankamıza borç verecekler. Bunlar da Ak Parti ekonomi modeline yaza kadar zaman kazandıracak.

Sonrasında ise Rus turistler imdada yetişecek. Tarımsal üretim artışı ve turizmle enflasyon düşecek, kur denge bulacak…” şeklinde açıkladı.

”KUR KRİZLERİ KAÇINILMAZ GERÇEKTİR”

blank

”Buraya kadar gayet güzel, ancak bu taktiğin şaşacağı aşikar.

Nedenlerini sıralayalım:

1- Türkiye’nin yapısal sorunu üretmekten vazgeçen bir ülke olmasıdır. Eğer Türkiye üretim ekonomisi olsaydı buğdayı Rusya’dan, yarı mamulü Çin’den almazdı. Bu sistem daima döviz kaybettirici olur. Sonucunda da kur krizleri kaçınılmaz gerçektir.

2- ABD Merkez Bankası FED’in yapacağı faiz artırımlarını ve bastığı paraları geri çekeceğini önceki yazılarımızda geniş bir şekilde dile getirdik. FED etkisi ile kurun yerinde kalması da imkânsız olacak.

3- Kuzeyimizde Ukrayna ve Rusya çatışmak üzere. Burada Rusya, Türkiye’ye, Ukrayna’ya verdiği SiHA’lar nedeniyle, İdlib’de cihatçı marjinalleri temizlemediği için, Karadeniz’e ABD gemilerini soktuğu için kızgın. O zaman Allah korusun kuzeyde sıcak bir çatışma olur ve Türkiye taraf seçmek zorunda kalırsa yazın Rus turist gelir mi?

Rusya ve Ukrayna arasında bir çatışma olmasa bile, FED etkisi ve yapısal sorunlarımız Ak Parti’nin kura yaptığı yamaları oldukça zorlayacak, hatta patlatacak. 2023’e kadar Türk halkı fakirleşmeye devam edecek.

Sadece seçimlerde gelecek Millet İttifakı bu tabloyu terse çevirebilecek.

Çünkü sorunların çözümü için reformlar gerekli; reformlar için de yeni kurumlar, yeni kadrolar, yeni kurallar ancak yeni bir yönetimle mümkündür.” dedi.

(Cumhuriyet)

41 Saat Kocaeli Haber

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -
     blank

     BORSA

    • -
     blank

     DOLAR

    • -
     blank

     EURO

    • -
     blank

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    41saat.com "Basın Meslek İlkelerine" Uyar. İHA Abonesidir. Telefon : 0346 221 00 60 WhatsApp : 0555 898 15 58 - 41saathaber@gmail.com