REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.


ARAYIN 05444331555

41 Saat Kocaeli Haber | Kocaeli Haberleri | izmit Haber | Haberler | Güncel Yerel Haberler


BU ALANA GÜNLÜK 50 TL'DEN SİZDE REKLAM VERİRSENİZ SİZİ DE GÜNLÜK 100.000 KİŞİ GÖRÜR - ARAYIN : 0544 433 15 55

Dünyanın Sadece Lüks Seyahat İçin İnşa Edilen İlk Yolcu Gemisinin Tarihi

Dünyanın Sadece Lüks Seyahat İçin İnşa Edilen İlk Yolcu Gemisinin Tarihi
1 views
23 Temmuz 2021 - 13:47

Dünyanın Sadece Lüks Seyahat İçin İnşa Edilen İlk Yolcu Gemisinin Tarihi… 20. yüzyılın başında, bir Alman Yahudi denizcilik yöneticisi, yeni bir gelir akışı için yenilikçi bir fikre sahipti: gemi yolculuğu.

Dünyanın Sadece Lüks Seyahat İçin İnşa Edilen İlk Yolcu Gemisinin Tarihi

Denizcilik patronu Albert Ballin’in bir vizyonu vardı. Bir biletin bedelini ödemeye istekli herkesin kullanabileceği, sakin bir deniz yolculuğunun geleceğini gördü. Hamburg-Amerikanische Packetfahrt-Actien-Gesellschaft (HAPAG) veya Hamburg-America Line’ın 19. yüzyıl sonlarındaki direktörü, şirketin geleceğinin Atlantik boyunca kargo taşımacılığının ötesinde olduğunu biliyordu.

Danimarkalı bir göçmenin Yahudi oğlu, 1874’te babasının göçmenlik bürosunu devraldı.

Ancak, aile işini bağımsız bir nakliye hattına dönüştürdüğünde, Almanya’nın seçkinlerinin bir parçası oldu (garip bir uyum çünkü Yahudilere karşı aşındırıcı tutumlar zaten şekilleniyordu). 1886’da onu işe alan ve 1899’da genel müdür yapan HAPAG yöneticilerinin dikkatini çekti.

Liderlik rolünü üstlendikten sonra ilk işlerinden biri, dünyanın bildiği ilk amaca yönelik yolcu gemisini işletmeye almaktı : Prinzessin Victoria Luise . Dünyanın Sadece Lüks Seyahat İçin İnşa Edilen İlk Yolcu Gemisinin Tarihi

Cornell Üniversitesi’nde kütüphaneci ve gemi araştırma veritabanı ShipIndex.org’un yayıncısı olan Peter McCracken, “Hamburg-America Line o zamanlar dünyanın en büyük nakliye firmasıydı” diyor . “Genel müdürü olarak Ballin, bu pozisyonu korumaktan ve şirketi ileriye taşımaktan sorumluydu.”

Geçen on yıl boyunca Ballin, yük gemilerini bir dereceye kadar başarılı olacak şekilde zar zor kabul edilebilir yolcu gemilerine dönüştürerek şirketin yolcu kolunun genişlemesini denetledi. Bazı HAPAG yöneticileri başlangıçta bu fikre karşı çıkmalarına rağmen (“Almanlar zorunluluktan seyahat edecekler, ancak kesinlikle tesadüfen eğlenmek için uzun bir yolculuğun tehlikelerine ve rahatsızlıklarına boyun eğmeyecekler” dedi bir meslektaşı ona, Ballin neyse ilerledi.

Ocak 1891’de şirketin filosundaki okyanus gemilerinden biri olan Augusta Victoria’yı zengin turistler için yavaş seyirli bir gemiye dönüştürerek başladı. Dahası, daha az nakliye siparişinin geldiği ve donmuş su yollarının deniz yolculuğunu tehlikeli hale getirdiği kış aylarında kayıpları dengelemesi gerektiğini biliyordu. Massachusetts, Salem’deki Peabody Essex Müzesi’ndeki sergiler müdür yardımcısı Daniel Finamore, Ballin’in şirketin “büyük gemilerinin kullanımını en üst düzeye çıkarmak” için “Karayip limanlarına ve kış aylarında daha sıcak iklimlere geziler düzenleyerek” gerekli olduğunu anladığını söylüyor.

Ancak Ballin kısa süre sonra Augusta Victoria’nın denizde zevkten mahrum bırakma konusunda önemli sınırlamaları olduğunu fark etti.

Yolcular, göze hoş gelmeyen makinelere, kısıtlayıcı güverte alanına ve gemideki olanakların eksikliğine tahammül etmek zorunda kaldı. Geminin kendisi, popüler turistik yerlerin yakınındaki daha küçük limanlara gitmek için çok büyüktü. Ve sade uyku mekanları, yüksek fikirli birinci sınıf yolcular için de istenmeyen bir durumdu ve bunların tümü Augusta Victoria’yı geçici bir önlem haline getirdi . Scientific American , o sırada “girişime bir tür deney olarak bakıldığını” bildirdi. Dünyanın Sadece Lüks Seyahat İçin İnşa Edilen İlk Yolcu Gemisinin Tarihi

Yeniliği, özellikle yolculuk deneyimi için tasarlanmış lüks deniz yolculuğunun çekiciliğini tanımaktı.

1899’da Ballin, gemi yapımcısı Blohm & Voss’u, aklındaki şeye özel olarak donatılmış bir gemi inşa etmesi için tuttu. In Prinzessin Victoria Luise, o saatte 16 knot hızda suyun içinden kesebileceğini ikiz vida motorları ile bir 407 metrelik, 4419 tonluk gemi vardı. (Saatte yaklaşık 19 mil; Titantic’in azami hızı saatte 23 deniz miliydi .) 1971’de The Sway of the Grand Saloon: A Social History of the North Atlantic’te yazar ve tarihçi John Malcolm Brinnin gemiyi “beyaz gövdeye sahip” olarak tanımladı. bir yat, uzun bir makas sapı ve fiyonk, devetüyü renkli huniler.

Şubat 1901’de Scientific American , geminin “şimdiye kadar bu şirketin normal gemileri tarafından gerçekleştirilen bir hizmet sınıfı için tasarlandığını… türünün ilk gemisi sadece yatçılık [boş gezi] amaçları için inşa edildiğini vurguladı. ”

Brinnin başarı için Ballin tam kredi verir: “zevk içinde gerçek atılım 20. yüzyıl bildiğimiz gelirdi en azından olarak, seyir oldu … Albert BALLIN tek elle jest” diye yazdı Büyük Saloon .

Nitekim, James Delgado, NOAA Denizcilik Miras Programı eski müdürü ve ARAMASI’nın kıdemli başkan yardımcısı, bir deniz arkeolojisi programı, hem de Ballin katkılarını takdir ettiğini ve bu uzlaşma sağlandığını söyledi Prinzessin Victoria Luise “İlk amaca, sigara oldu -özel gezi gemisi: bugün ‘kruvaziyer’ dediğimiz gemiler.” Dünyanın Sadece Lüks Seyahat İçin İnşa Edilen İlk Yolcu Gemisinin Tarihi

Ballin tarafından Alman imparatorunun tek kızından sonra adlandırılan Victoria Luise , büyük bir spor salonu, sosyal salon, kütüphane, sigara içme odası, yemek odasını çevreleyen saray gibi bir sanat galerisi, geniş gezinti güverteleri, dans için bir balo salonu, karanlık oda ile övünüyordu. amatör fotoğrafçılar ve her biri zarif Avrupa mobilyaları, pirinç yataklar ve gemi sıcak iklimlerdeyken açılan çift ışıklı lombozlarla donatılmış, alışılmadık derecede kullanışlı 120 birinci sınıf kamara. İskoçya’daki Glasgow Sanat Okulu’nda tasarım tarihçisi ve Cruise Ships: A Design Voyage kitabının yazarı Bruce Peter, “Ballin’in amacı, (gemideki) stil ve hizmetin en iyi Avrupa otelleriyle orantılı olmasıydı” diyor .

Delgado, “Düşük ücretli yolcuları veya yükleri barındırmak için hiçbir düşünce yoktu,” diye açıklıyor Delgado, “sadece iyi yemeklerin sunulduğu iyi döşenmiş kabinlerde şık bir şekilde gezinmek ve farklı limanları ziyaret etmek.”

29 Haziran 1900’de Hamburg’dan yola çıkan Victoria Luise’nin ilk yolculuğu 35 gün sürdü ve Batı Hint Adaları ve Venezuela’daki limanları keşfetti.

Daha sonraki Victoria Luise gemileri bazen aynı rotayı takip etti, zaman zaman Akdeniz ve Baltık Denizleri ve ötesindeki varış noktalarını değiştirdi. Peter, “Gemi yazın Norveç ve Baltık’a, kışın Akdeniz’e ve Karayipler’e gitti” diyor ve “her zaman popüler olan dört seyir bölgesine” dikkat çekiyor. Yıllar içinde New York, Fransa, İngiltere, İrlanda, İskoçya, Norveç’teki North Cape ve St Petersburg’daki limanlara demirledi.

Finamore, “Her limanın iyi planlanmış kıyı gezileri vardı” diyor. Dünyanın Sadece Lüks Seyahat İçin İnşa Edilen İlk Yolcu Gemisinin Tarihi

Finamore, süper zenginlerin zaten kendilerine ait yatları olmasına rağmen, “hiçbiri halka açık rezervasyonlar için müsait değildi” diye açıklıyor ve Ballin, girişimi başarılı kılmak için varlıklı bir müşteriye pazarlama yapması gerektiğini biliyordu.

Bu amaçla, mühendislik dergilerinin Victoria Luise’den “seyir yatı” olarak bahsetmesini istedi .

Victoria Luise göze alamazdı insanlar için kullanılabilir seyir boş yapımı “bakım ve bakım, dursun bu tür gemiler inşa masraflarını,” Delgado diyor. Peter ekliyor: “Çok zenginler arasında kraliyetlerin ve imparatorların tarzını taklit etmek için güçlü bir istek vardı.” Popülerliği, HAPAG yetkilileri tarafından görevlendirilen bu tür birçok ek geminin kapılarını açtı; takip eden günün diğer popüler nakliye hatları ile. ( Titanic’i işletmeye almaktan sorumlu navigasyon şirketi White Star Line dahil .)

Victoria Luise’nin güvertesi, yakındaki müzisyenler misafirleri ağırlarken gölge ve barınak sağlayan kalıcı bir tente çerçevesine sahipti. İçeride, “akşam yemeğinde yemek salonunun balkonundan bir yaylı çalgılar dörtlüsü çalardı” diyor Peter ve “belli limanlarda yolculara egzotik bir tat vermek için yerel sanatçılar gemiye getirilecekti”. Dünyanın Sadece Lüks Seyahat İçin İnşa Edilen İlk Yolcu Gemisinin Tarihi

Yolcular, eğlenceye ek olarak, gemide kötü yemeklerin tadını çıkardılar ve büyük bir çaba harcamadan da olsa bolca tadını çıkardılar.

Finamore, “Bunun gibi bir gemide kaliteli yemek yemek özel bir zorluktu” diyor. “Birden fazla kurs sunan geniş bir menüdeki her şeyin planlanması, saklanması, korunması ve gemide hazırlanması gerekiyordu.” Bir Victoria Luise’de menü seçimleriseyir, irmik köfteli et suyu ve kızarmış ördek ve yabanmersini çorbası içeriyordu. Dünyanın Sadece Lüks Seyahat İçin İnşa Edilen İlk Yolcu Gemisinin Tarihi

12 Şubat 1906’da Abraham Lincoln’ün denizdeki doğum gününü kutlamak için – ya geminin Amerikalı yolcularına bir selam olarak ya da sadece bir parti vermek için bir bahane olarak ya da her ikisini birden – şef, Rus sosunda kızarmış halibut ya da jölede Strasbourg kazı seçenekleri sundu. , geminin orkestrası ise çevredeki balkondan John Philip Sousa’nın “The Stars and Stripes Forever” şarkısını çaldı.

Ancak kaliteli yemekler ve canlı eğlence, iyi denizciliğin yerini alamazdı ve Prinzessin Victoria Luise’nin görkemi ve huzuru kısa sürdü.

Aralık 1906’da bir Karayip gezisindeyken, Jamaika kıyılarında keşfedilmemiş bir sırta çarptı. Kaptan H. Brunswig, yardım almadan limana girmeye çalışmıştı ve olması gereken limandaki deniz feneri olan Port Royal Deniz Feneri için Plumb Point Deniz Feneri’ni yanlış tanımlamıştı. Daha da kötüsü, Peter, “Jamaika açıklarında deniz yatağının şekli yakın zamanda meydana gelen bir volkanik patlama nedeniyle değişti, bu yüzden kaptanın güvendiği haritalar yanlıştı” diyor. Dünyanın Sadece Lüks Seyahat İçin İnşa Edilen İlk Yolcu Gemisinin Tarihi

Gemi karaya oturduğunda hiçbir yolcu zarar görmemesine rağmen (ertesi sabah herkes kurtarıldı), Brunswig tahliyeden sonra kabinine çekildi ve bir tabanca ile hayatına son verdi . O sırada bir HAPAG yöneticisi, “Gururunun kaza tarafından ezildiği ve yalnızca ölümün onun utanç olarak gördüğü şeyi ortadan kaldıracağına inandığı teorisi dışında, bu davranışını açıklayamam” dedi. Birkaç gün sonra bir New York Times makalesi şunları söyledi:kaptan “birliğin hizmetinde en iyi bilinen ve en güvenilir komutanlardan biri” olmuştu. Ölümü meslektaşları için bir şok oldu.

McCracken, “Açıkça suçlu olmasına rağmen, kahyası ve diğer memurları daha sonra kesinlikle onun intihar etmesini beklemediklerini söylediler” diyor.

Geminin kendisi trajik bir şekilde kaptanının kaderini paylaştı. Jamaikalı bir haber makalesinin o sırada söylediği gibi, vurucu dalgaların “acımasızca üstünden geçtiği” görüldükten sonra , gemi hızla tamamen kayboldu ve kısa süre sonra “terk edildi ve kaderine terk edildi”. Brinnin’in Grand Saloon’da yazdığı gibi : “Deniz en güzel ödüllerinden birini talep etmişti.” Ballin, gemisinin kaybını duyduğunda, aynı gemi yapımcısı tarafından inşa edilecek ve Meteor adını verdiği bir yedek gemi görevlendirdi. Dünyanın Sadece Lüks Seyahat İçin İnşa Edilen İlk Yolcu Gemisinin Tarihi

Gürlemesinden sonra Victoria Luise ve sonraki kazasında ve batan Titanik ve Lusitania dörde ve sonra sekiz yıl sonra, yavaş yavaş seyir eğlence dünyası durma noktasına geldi. Delgado, “Birinci Dünya Savaşı’nın başlaması ve ardından gelen Bunalım ile birlikte, bir gezi veya yolcu gemileri kavramı, II.

McCraken, “Modern yolcu gemileri, Albert Ballin gibi öncülere büyük bir şükran borçludur” diyor. “Denizcilik tarihine katkısı – özellikle modern boş zaman yolculuğunun babası olarak – hesaplanamaz.”

41 Saat Kocaeli Haber

Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -

41saat.com "Basın Meslek İlkelerine" Uyar. İHA Abonesidir. Telefon : 0346 221 00 60 WhatsApp : 0555 898 15 58 - 41saathaber@gmail.com