REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.


ARAYIN 05444331555

41 Saat Kocaeli Haber | Kocaeli Haberleri | izmit Haber | Haberler | Güncel Yerel Haberler


BU ALANA GÜNLÜK 50 TL'DEN SİZDE REKLAM VERİRSENİZ SİZİ DE GÜNLÜK 100.000 KİŞİ GÖRÜR - ARAYIN : 0544 433 15 55

Dünyadaki en eski ekosistemlerin fosil kalıntılarını keşfederler

Dünyadaki en eski ekosistemlerin fosil kalıntılarını keşfederler
9 views
19 Temmuz 2021 - 15:04

Dünyadaki en eski ekosistemlerin fosil kalıntılarını keşfederler. Bologna Üniversitesi’nden bilim adamları, Dünya’da oluşan ilk ekosistemlerin en eski kanıtı olan 3.42 milyar yıllık mikrofosiller keşfettiler.

Dünyadaki en eski ekosistemlerin fosil kalıntılarını keşfederler

Gezegenimizin geçmişinin araştırılmasındaki önemine ek olarak, yeni bilgiler dünya dışı yaşam arayışındaki sınırları genişletebilir.

Gezegenimizdeki ilk ekosistemler, volkanik faaliyetlerle beslenen yeraltı ortamlarında ortaya çıktı. Tam da Güney Afrika’nın Barberton Greenstone Belt bölgesinde bulunan metan döngüsüne dahil olan mikrop fosilleri bu özelliklere yanıt veriyor. Bir basın açıklamasına göre, araştırmacılar mükemmel koruma durumunu vurguladılar.

İtalyan bilim adamları, Mars gibi Güneş Sistemi’nin diğer gezegenlerinde, Güney Afrika, Eswatini ve Mozambik arasındaki sınırı belirleyen Afrika’nın bu bölgesine benzer ortamlar olduğunu dikkate alarak, keşfedilen mikrofosillerin hizmet edebileceğini vurguladılar. mikrobiyal dünya dışı yaşam formlarının araştırılmasına rehberlik etmek.

İLK YAŞAM YOLLARI

Science Advances dergisinde yayınlanan bir çalışmada uzmanlar, keşfedilen kalıntıların bir hidrotermal damar sisteminde yaşayan filamentli mikrofosiller olduğunu belirtti. Bu tür habitatlar şu anda geniş bir biyosfere ev sahipliği yapıyor, ancak aynı zamanda Dünya’da mikrobiyal yaşamın geliştiği ilk ortamlar olarak da hizmet ettiler. Aynı zamanda, önde gelen teorilere göre gezegendeki en eski ekosistemlerdi.

Bulunan mikrobiyal fosillerin temel özellikleri arasında, kimyasal ve yapısal açıdan çok farklı bir çekirdeğe sahip, karbonca zengin bir dış katmana sahip olmaları vurgulanabilir. İçeride, sözde sitoplazmik maddeyi çevreleyen bir hücre duvarı veya zarı barındırırlar.

O uzak geçmişte, deniz suyu ile daha düşük sıcaklıklar ve alt topraktaki sıcaklıklarıyla karakterize edilen hidrotermal akışlar arasındaki etkileşim, birçoğu Dünya’daki ilk yaşam biçimlerinin doğuşuna izin veren kimyasal bileşenler açısından zengin ortamların ortaya çıkmasını mümkün kılabilirdi.

AYRICA MARS’TA?

Bu yeni çalışmadan sorumlu araştırmacıların çalışmaları, gezegenimizin geçmişiyle ilgili bilgileri genişletmenin ötesinde, Dünya dışında çoklu yaşam formları arayışında eşi görülmemiş bir yol açabilir. Örneğin, bazı uzmanlar Mars’ta belirli bir tür mikrobiyal yaşamın varlığını öne sürüyorlar.

Güney Afrika’da yapılan araştırmaların sorumluları bile Mars’ta bu fosil mikroorganizmaların bulunduğu ortamlara benzer ortamlar olacağını belirtmişti.

Mars’ta mikroorganizmalar, o gezegenin toprağının tozunda bulunur ve rüzgarın etkisiyle kızıl gezegenin yüzeyi boyunca taşınır. Mars ikliminin aşırı kuruluğu bir sorun olmayacaktı: Mikroorganizmalar toz parçacıklarının üzerine “monte halde” taşınacaktı.

Bu dünya dışı yaşam formları, Mars’ta gezegenin yaşanabilirlik dönemlerinin, yaşamın mümkün olmayacağı diğer dönemlerle birlikte var olacağı keşfedildiği göz önüne alındığında, mevcut olabilir veya geçmişte var olmuş olabilir. Sürekliliğin yokluğu, uzun vadede bu gezegendeki yaşamı pekiştirmenin imkansızlığına işaret ederdi.

41 Saat Kocaeli Haber

Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -

41saat.com "Basın Meslek İlkelerine" Uyar. İHA Abonesidir. Telefon : 0346 221 00 60 WhatsApp : 0555 898 15 58 - 41saathaber@gmail.com