DOLAR 28,8851 % 0.11
EURO 31,6314 % 0.33
STERLIN 36,4536 % 0.78
FRANG 32,7582 % 0.4
ALTIN 1.858,22 % 0,68
BITCOIN 1.091.704 -0.578

Köşe Yazarımız Cemil Duymaz Yazdı “Kim ister? Kim istemez?”

Yayınlanma Tarihi :
Köşe Yazarımız Cemil Duymaz Yazdı “Kim ister? Kim istemez?”

Seçimlere 1 yıl kaldı ve herkes gözünü Millet İttifakının adayının kim olacağına çevirdi. Ortada net bir aday yok ama aday olmak için hevesi gözlerinden ve sözlerinden belli olan bir Kılıçdaroğlu var. Gel gör ki masanın kurucusu ve büyük ortağı olmak sizi aday yapmaya yetmiyor.

Köşe Yazarımız Cemil Duymaz Yazdı “Kim ister? Kim istemez?”

Çünkü hepimiz biliyoruz ki kararı sadece masa vermeyecek. İşin içine büyükelçiler girecek, diğer devletler hangi isim üstünde mutabık kalıp, sufle verecek…

Yani anlayacağınız ve bildiğiniz üzere masanın somut manada katılımcısı 6 kişi ama soyut katılımcı sayısı oldukça yüksek. Bu noktada kimin aday olacağını kestirmek zor.

Böylesine Grift bir alan oluşmasının sebebi ise haliyle gözünü ve kulağını karar vericilere çevirmiş olan masa sakinleri. Ben kararı kendileri verecekmiş gibi davranıp en popüler adaylarla ilgili bir yazı yazmak istedim. Kim kimi ister, kim kime rest çeker hadi buyurun beraber göz atalım.

Kemal Kılıçdaroğlu’nu İsteyenler: Chp üst yönetiminin büyük bir kısmı.

İttifak partilerinden bir de Demokrat Parti Kılıçdaroğlu’nun adaylığına ses çıkarmıyor, destekliyor.

Eğer Özerklik konusunda ciddi adım atarsa ve Eyalet Sistemine geçilecekse (Engiz Özkoç bir konuşmasında Türkiye’yi 25 Eyalete böleceklerini söylemişti) Hdp ve haliyle onların patronu Pkk Kılıçdaroğlu’nu destekleyecekler.

Hatta Terör örgütünün sözle liderlerinden Cemil Bayık geçtiğimiz haftalarda Chp ve İyi Parti’ye oy verilmesini istemişti, ne istemesi canım direk emretmişti. Tabi terör örgütünün tek isteğinin Eyalet Sistemi olmadığını biliyoruz, tükenme noktasına gelen örgüte dair operasyonlarında durdurulmasını istiyorlar.

Khk ile işlerine son verilenler net bir şekilde destek olacak çünkü hepsine kucak açacağını söylemişti Kılıçdaroğlu.

Kemal Kılıçdaroğlu’nu İstemeyenler: İmamoğlu ve sevenlerinin hiçbiri istemiyor. Mansur Yavaş ve destekçileri istemiyor.

Chp içinde Ülkesini seven hiçbir partili Kılıçdaroğlu’nu desteklemiyor.

İyi Parti üst yönetimi dahil olmak üzere İp’lilerin büyük bir çoğunluğu Kemal Beye sıcak bakmıyor. Gerekçeleri hem Erdoğan karşısında kazanamayacak olması hem de İyi Partili Milletvekili İbrahim Halil Oral’ın çıkardığı bakla gibi Kılıçdaroğlu’nun Alevi olması.( Her ne kadar Özür Dilemiş olsa da böylesine Faşist ve insanların inancını hedef alan bir yaklaşımı nefretle kınıyorum. Oral’ın yaptığı şey sosyolojik bir tespit değil ayrımcılıktır, kardeşleri birbirine düşürme isteğidir ve başka adayları palazlandırma çabasıdır)

Temel Karamollaoğlu kendi tabanından Chp’ye bu kez oy çıkmayacağını biliyor. O nedenle her ne kadar masada olsa da kendine yeni alanlar bulma çabasında.

Ahmet Davutoğlu ve Ali Babacan ortada duruyor ama Kemal Beyin ismi masaya gelirse verecekleri desteğin alacakları vekil sayısıyla paralel olduğu biliniyor.

Meral Akşener’i İsteyenler: İyi Parti’nin büyük bir bölümü Ablaları Cumhurbaşkanı olsun istiyor. Uygun zeminin oluşması için rakip gördükleri isimleri ekarte etmek için bazı hamleler yapıyorlar. Bu hamleler taban bulur mu bilinmez ama Akşener “Ben Başbakan Olacağım” diyerek kapıları kapatmıştı. Daha doğrusu kapıları başkasına açması için kapattı. Son dakika adaylığa ikna edilir mi bilinmez.

Terör Örgütünün Sözde Liderlerinden Cemil Bayık’ın İyi Partiye de oy verin dediğini yukarda yazmıştım.

Osmanlı düşmanları, İttihatçılar, Kavalacılar, Sebatayistler ve bu tarz saman altından su yürüten grupların büyük bir kısmı.

Meral Akşener’i İstemeyenler: En başa Kılıçdaroğlu’nu yazalım tabi. Ekrem İmamoğlu’nu sevenler konu Akşener olunca ikiye bölünüyor gibi.

Mansur Yavaş ve ekibi Akşener’in A’sını dahi duymak istemiyorlar.

Temel Bey, Ahmet Bey, Ali Bey ve Gültekin Bey de istemeyenler listesinde kendine yer buluyor.

Terör Örgütü Akşener’i de desteklenmesi gerekenler olarak açıklasa da hayret Hdp direk Akşener’in kendisini veto etti.

Ekrem İmamoğlu’nu İsteyenler: Chp tabanının bir kısmı istiyor hem de çok istiyor. İyi Parti’nin lideri İmamoğlu’nun ismini hep yücelten bir edayla söylediği için “istiyor” demekle yetinemeyip “Doğal Adayı” desem abes olmaz. Khk’lıların da Akşener’in adaylığına destek verdiğini bilmeyen yok.

Hdp ve Terör Örgütü.

En önemlisi ise Büyükelçiler!!!

Ekrem İmamoğlu’nu İstemeyenler: Kılıçdaroğlu ve Yavaş bu konuda gayet netler.

Temel Bey, Ahmet Bey, Ali Bey ve Gültekin Bey ağırlıklı olarak İmamoğlu’na karşı sıcak değiller. Kötü bir belediye başkanlığı dönemi yaşadığını ve aday olması halinde kazanamayacağının farkındalar.

Mansur Yavaş’ı İsteyenler: Anketlere göre isteyen çok. Chp içinde çok fazla olmasa da kendine destekçi buldu.

Mansur Yavaş’ı İstemeyenler: Kılıçdaroğlu’nu yine en başa yazalım. Akşener bütün halk “Yavaş” diye tempo tutup eylem yapsa yine de kabul etmez.

İmamoğlu kendine doğal rakip gördüğü Yavaş’ı isteyecek değil dimi. Hdp net ve kesin olarak istemediklerini açıkladı.

Tablodan da anlaşılacağı üzere aday kim olursa olsun ciddi itirazlar yükselecek ve bu kayıplar en çok Cumhur İttifakına yarayacak. Bu itirazların olmadığını varsayalım ve seçimlerde Millet İttifakının tüm paydaşlarıyla seçime asıldığını düşünelim.

Cumhur İttifakı gerçekten kaybeder mi? Hele ki siyasetin kurdu olan Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan karşısında galip gelebilir mi? Manipülatif olduğu bilinen ve iyice kabak tadı veren bazı Anket Firmalarının rakamları kendi kitlelerini oyalasa da seçim akşamı yine ve yeni bir Balkon Konuşması yapılacağına şahit olacağız, vesselam.

41 Saat Kocaeli Haber

YORUM YAP