REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.


ARAYIN 05444331555

41 Saat Kocaeli Haber | Kocaeli Haberleri | izmit Haber | Haberler | Güncel Yerel Haberler


BU ALANA GÜNLÜK 50 TL'DEN SİZDE REKLAM VERİRSENİZ SİZİ DE GÜNLÜK 100.000 KİŞİ GÖRÜR - ARAYIN : 0544 433 15 55

Bir uzaylı tehdidi süper bilgisayarları takip ediyor: kozmik ışınlar

Bir uzaylı tehdidi süper bilgisayarları takip ediyor: kozmik ışınlar
12 views
24 Temmuz 2021 - 20:34

Bir uzaylı tehdidi süper bilgisayarları takip ediyor: kozmik ışınlar. Kozmik ışınların Dünya üzerindeki etkisi, süper bilgisayarlar için güçlü bir tehdit haline gelebilir.

Bir uzaylı tehdidi süper bilgisayarları takip ediyor: kozmik ışınlar

Hatalar üretir ve onları engelleyebilir. Bilim adamları, bugün ve gelecekte diğer cihazları da etkileyebilecek bu dünya dışı “saldırganlığın” sonuçlarını azaltmak için farklı alternatifler üzerinde çalışıyorlar.

Kozmik ışınlar, kısmen ulaştıkları büyük hız nedeniyle, uzaydan gelen ve yüksek bir enerji konsantrasyonuna sahip olan atom altı parçacıklardır. Dünya atmosferinin elektriksel iletkenliğinin bu tür yüksek enerjili radyasyonun neden olduğu iyonlaşmadan kaynaklandığı doğrulanabildiğinde keşfedildiler.

Ancak, sadece atmosferi etkilemezler. Fizik Dünyasında yayınlanan bir makaleye göre, kozmik radyasyon süper bilgisayarlarda hatalara neden olabilir ve hatta onları kelimenin tam anlamıyla felç edebilir. Kozmik ışınlar, özellikle bu aşırı enerjik radyasyonlara karşı hassas olan diğer cihazları da olumsuz etkileyebilir.

Kozmik ışınların süper bilgisayarlar için gerçek bir tehdit haline gelmesi nasıl mümkün olabilir? Bilim adamları, sürekli gezegenimize çarpan ve atmosferden geçen komik ışın “bombardımanlarını” oluşturan yüksek hızlı nötronların, bu gelişmiş bilgi işlem cihazları tarafından kullanılan verileri “bozabileceğini” savunuyorlar.

RİSK ALTINDAKİ VERİLER

Sözde kozmik bozulmanın etkisi, bu makineler tarafından yapılan ve bunların çalışmasını ve verimliliğini belirleyen hesaplamalarda birden fazla hataya neden olur. Temel olarak, bir nötron süper bilgisayarlarda bulunan yarı iletken malzeme ile etkileşime girdiğinde, bitlerin ikili durumunu değiştirebilecek ve bu şekilde depolanmış ve işlem içi verilere zarar verebilecek bir yük biriktirir. Donanıma veya fiziksel ekipmana zarar vermez, ancak kullanılan bilgilere zarar verir.

Süper bilgisayarlar, yaygın ve masaüstü bilgisayarlardan önemli ölçüde daha iyi bilgi işlem yeteneklerine sahip bilgi işlem cihazlarıdır. Şu anda, bilimsel ve teknolojik alanın farklı uzmanlık alanlarında yalnızca belirli amaçlar için kullanılmaktadırlar.

İlerlemesi etkileyici: süper bilgisayarlar saniyede inanılmaz sayıda işlem gerçekleştirebiliyor, ancak komik ışınların oluşumuna ve bunun sonucunda ortaya çıkan hatalara ve veri bozulmasına nasıl dayanabilecekleri açık değil. Süper bilgisayarların toplam yüzey alanını artırmak veya daha küçük transistörler kullanmak bile birden fazla veri bozulması olasılığını artırabilir. Şimdi, BT dayanıklılık uzmanları bu tehditlerin üstesinden gelmeye odaklandı.

ÖLÜMCÜL OLABİLECEK HATALAR

Ancak kozmik ışınların etkisinin yaratabileceği sonuçların büyüklüğü, süper bilgisayarlarınkini aşıyor. Örneğin 2008’de Singapur’dan Avustralya’ya gitmekte olan ve 11.300 metre yükseklikte seyreden bir uçak aniden ve mantıklı bir açıklaması olmadan düştü. Bir düzine kişinin ciddi şekilde yaralanmasıyla sonuçlanan olayın nedenleri incelendiğinde, uçuş aletlerinin elektronik sistemine ulaşan yanlış verilerden kaynaklandığı keşfedildi.

Her şey, uçağın navigasyon aletlerini “çıldırtan” ve çarpmasına neden olan verilerdeki bozulmanın, örneğin otonom araçlar da dahil olmak üzere her türlü elektronik aleti ve bilgi işlem cihazlarını etkileyebilecek olan kozmik radyasyon tarafından üretildiğini gösteriyor. Bu sınıf araçların önümüzdeki yıllarda yaygınlaşacağını düşünürsek, sorunun ciddiyetini net bir şekilde görebiliriz.

Son olarak, uzmanlar ayrıca kuantum bilgisayarların kozmik ışınlardan etkilenebileceğine inanıyorlar: bu tür bilgisayarların geliştirilmesi için kilit bir koşul olan kübitler arasında tutarlılık sorunlarına neden olacaklardı. Kozmik radyasyon, bilgi işlem cihazlarına ve iletişim ağlarına giderek daha fazla bağımlı olan bir dünyayı ne ölçüde kontrol altına alabilir?

41 Saat Kocaeli Haber

Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -

41saat.com "Basın Meslek İlkelerine" Uyar. İHA Abonesidir. Telefon : 0346 221 00 60 WhatsApp : 0555 898 15 58 - 41saathaber@gmail.com