REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.


ARAYIN 05444331555

41 Saat Kocaeli Haber | Kocaeli Haberleri | izmit Haber | Haberler | Güncel Yerel Haberler


BU ALANA GÜNLÜK 50 TL'DEN SİZDE REKLAM VERİRSENİZ SİZİ DE GÜNLÜK 100.000 KİŞİ GÖRÜR - ARAYIN : 0544 433 15 55

Beynin korkuyu nasıl düzenlediği keşfedildi

Beynin korkuyu nasıl düzenlediği keşfedildi
8 views
20 Temmuz 2021 - 17:20

Bern Üniversitesi’nden bilim adamları ve Basel’deki Friedrich Miescher Enstitüsü, merkezi amigdalada bulunan ve korkuya verdiğimiz tepkileri düzenleyebilen bir grup nöron belirlediler.

Beynin korkuyu nasıl düzenlediği keşfedildi

Belirli koşullar altında, kaygı gibi çeşitli psikososyal bozukluklara yol açan korkunun olumsuz etkisini azaltabilirler.

Korku, olası bir tehlikenin varlığında üretilen ve belirli durumlarda bizi güvende tutmak için olumlu olabilen birincil duygudur. Bununla birlikte, gerçek ve somut bir temel olmaksızın aşırı ıstırap üreten çarpık gerçeklik algıları tarafından da motive edilebilir. Bu durumlarda kişi derin kaygı ataklarına düşebilir ve hatta depresyona bile girebilir.

Avrupa’da, nüfusun yaklaşık yüzde 15’i, travmaya, strese ve diğer psikolojik sorunlara neden olan korkuya abartılı tepkilerden kaynaklanan kaygı bozukluklarından etkileniyor. Terapiler genellikle etkisizdir, çünkü korku ve sonuçları hakkında ayrıntılı bir nörobiyolojik anlayış eksiktir.

AMİGDALA’NIN ROLÜ

Şimdi, yeni araştırmadan sorumlu İsviçreli araştırmacılar, merkezi amigdaladaki nöronların son derece uyumlu ve korkuyu bastırmak için gerekli olduğunu keşfettiler: stres veya kaygı gibi korkuyla ilgili tepkileri artırabilen veya azaltabilen sinirsel mikro devreler oluşturuyorlar.

Beyin amigdalası, birbirleriyle derinden ilişkili bir dizi nörondan oluşur: bir bütün olarak hareket ederler ve anatomik olarak farklılaşabilir bir yapıya yol açarlar. Şekli bir bademe benzer ve duyguları ve davranışları yönlendiren bir grup yapı olan limbik sistemi bütünleştirir.

Amigdalanın korku gibi duygusal tepkilerde merkezi bir rol oynadığı zaten bilinmesine rağmen, onu durdurabilecek spesifik nöronlar ve bu yapının içinde bulundukları bölgede şimdiye kadar tespit edilememişti. Keşif, korku kaynaklı tepkilerin altında yatan beyin mekanizmaları hakkında daha fazla bilgi sağlar.

ANLAŞMAZLIKTA NÖRONLAR

Nature Communications dergisinde yayınlanan araştırmada uzmanlar, korkuyu düzenleyen sinirsel “başa çıkma” sistemini inceledi: bazı nöronların korkuyla bağlantılı duyumu harekete geçirdiği ve diğerlerinin harekete geçirdiği bir “çekme savaşı” mekanizması. . Sistem uyum içinde çalıştığında, korku ancak gerçekten gerekli olduğunda ortaya çıkar, ancak mekanizma dengesizleşirse sorunlar ortaya çıkar.

Bir basın açıklamasına göre, bilim adamları hayvan modellerinde, amigdalanın orta bölgesinde korku konusunda “uzmanlaşmış” nöronal mikro devreler olduğunu buldular. Bu devreler bastırılır veya geçersiz kılınırsa, uzun süreli ve patolojik korku davranışına yol açarlar. Ancak, aktive edildiklerinde davranış normale döner ve korku sadece gerektiğinde ortaya çıkar.

Araştırmacılar bu keşfi, ışık darbeleri uygulayarak bazı nöronal reaksiyonları kontrol etmeyi mümkün kılan optogenetik adı verilen bir teknikle yaptılar. Bu şekilde, merkezi amigdalada, korkuyla bağlantılı duyumları düzenlemeyi amaçlayan özel bir enzim üreten bir nöron popülasyonunu tanımlayabildiler.

İnsanlarda bu sistemin dengesizliğinin anksiyete veya panik atak gibi psikososyal hastalıklara yol açabileceği dikkate alındığında, bu uzman grubunun bir sonraki adımı hayvanlarda doğrulanan mekanizmanın insan ortamına aktarılıp aktarılamayacağını kontrol etmek olacaktır. Eğer öyleyse, bu tip patolojiye karşı bir dizi yeni ve daha etkili tedavi başlatabilir.

41 Saat Kocaeli Haber

Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -

41saat.com "Basın Meslek İlkelerine" Uyar. İHA Abonesidir. Telefon : 0346 221 00 60 WhatsApp : 0555 898 15 58 - 41saathaber@gmail.com