REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.


ARAYIN 05444331555

41 Saat Kocaeli Haber | Kocaeli Haberleri | izmit Haber | Haberler | Güncel Yerel Haberler


BU ALANA GÜNLÜK 50 TL'DEN SİZDE REKLAM VERİRSENİZ SİZİ DE GÜNLÜK 100.000 KİŞİ GÖRÜR - ARAYIN : 0544 433 15 55

Beyin mutluluk için eğitilebilir

Beyin mutluluk için eğitilebilir
10 views
28 Temmuz 2021 - 12:05

Beyin mutluluk için eğitilebilir… San Diego, California Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, beynin günün her anında ihtiyaç duyulduğu kadar çok mutlu duyum sağlamak için eğitilebileceğini buldu.

Beyin mutluluk için eğitilebilir

Laboratuar fareleriyle çalışarak, bu kemirgenlerin istedikleri zaman beyinde dopamin uyarıları üretebildiklerini gözlemlediler.

Dopamin, insanların ve diğer hayvanların hayatta kalması için stratejik bir nörotransmiterdir. Endorfin ve serotonin gibi diğer nörotransmitterlerle birlikte, bir şeyi başardığımızda hissettiğimiz iyi olma hissi olarak anlaşılan mutluluk üreticilerinden biridir.

Dopamin, diğer işlevlerin yanı sıra beyindeki haz duygusunu yönetir: Beklenmedik bir ödül sunulduğunda (örneğin, enfes bir tat keşfettiğimizde) belirli nöronlar (dopaminerjik olarak adlandırılır) aracılığıyla salgılanır.

Bu ödül tanındığında, bize o enfes tadı veren besini tanıdığımızda beyinde yeniden dopamin üretilecektir. Deneyimi yeniden yaşamamız için bizi teşvik eder.

YÜKSELTME VE ÖDÜL

Güçlendirme ve ödüllendirme: Bu, kötüye kullanılabilen yiyeceklerin, üremenin ve çeşitli ilaçların beyindeki dopamin salgısını uyardığı anlamına gelir.

Tersine, dopamin nöronları, aradığımız deneyimler tatsız veya yetersiz tatmin edici olduğu için beklenen ödül ortadan kalktığında depresyona girer.

Bu şekilde dopaminerjik nöronlar, zevk veya mutluluk açısından bizim için temsil ettikleri rahatlığa bağlı olarak tepkilerimizi kodlar.

Dopamin sayesinde, ödülleri en üst düzeye çıkaran davranışları tekrarlamayı ve bizim için zararlı veya önemsiz olanlardan kaçınmayı öğreniriz.

Bu, doğal evrimin temel bir sistemidir, çünkü böceklerin bile, dopamine benzer bir kimyasal olan oktopamine dayalı olsa da bir ödül sistemi vardır.

beyin

Ardarda Dürtüler

Ardışık darbeler Yeni araştırmanın bulduğu şey, farelerin neokorteksinin, kabaca dakikada bir meydana gelen, tahmin edilemez dopamin darbeleriyle dolu olmasıdır.

Ayrıca fareler bu dürtülerin farkındadır ve onları kontrol etmeyi ve istedikleri zaman dopamin salgısının bir kısmını modüle etmeyi öğrenebilirler.

Araştırmacılar, Current Biology dergisinde yayınlanan bir makalede, “Temel olarak, fareler bir ödül almadan önce (dopamin) dürtüleri güvenilir bir şekilde ortaya çıkarmayı öğrendiler” diyor.

“Ödül kaldırıldığında bu etkiler tersine döndü. Bu nedenle, spontan dopamin dürtülerinin davranışsal planlamada önemli bir bilişsel olay olarak hizmet edebileceğini düşünüyoruz.

YENİ BOYUT

Yeni Boyut Araştırmacılar, çalışmalarının dopamin analizinde ve beyin dinamikleriyle ilişkisinde yeni bir boyut açtığını söylüyor.

Bir sonraki adım, beyindeki öngörülemeyen dopamin olaylarının, hayatta kalmanın temel bir yönü olan yiyecek aramayı, eş tanımlama ve sosyal davranışı nasıl yönlendirdiğini ve nasıl etkilediğini keşfetmek olacaktır.

Araştırmacılar, “Ayrıca, bir hayvanın spontane dopamin dürtülerini hissetmesinin, onu, bilinen tahmine dayalı ödül uyaranlarının yokluğunda bile yiyecek aramaya motive edebileceğini varsayıyoruz” dedi.

BİLİŞSEL ETKİLER

Bilişsel Etkiler Araştırmacılar, dopamini kontrol etme çabalarında, dopaminin beklenen ödülü elde etmek için sonuçsal davranışı başlatmaktan ziyade canlandırıyor gibi göründüğünü açıklığa kavuşturuyor.

Dopaminin diğer özelliklerini hesaba katan bu araştırmanın sonucu, biliş gibi daha da karmaşık alanlarda perspektifler açıyor.

Dopamin ayrıca dikkat ve konsantrasyona ve hatta hafıza oluşumuna katkıda bulunur, bu nedenle beyindeki dopamin salgısını modüle etme olasılığı sadece hayatta kalmanın temel sorularını geliştirmekle kalmaz, aynı zamanda bilişi de geliştirir.

DAVID KLEINFELD: BU KEŞFİ İNSANLARA UYGULAMAK SPEKÜLASYONDUR

David Kleinfeld: Bu keşfi insanlara uygulamak spekülasyondur

San Diego’daki California Üniversitesi’nde Fizik ve Nörobiyoloji profesörü ve bu araştırmanın baş yazarı David Kleinfeld, Trends21’e bir insan beyninin refahını iyileştirmek için eğitilebileceğine dair hala uzak bir olasılığı açıklıyor.

Farelerdeki bu keşif, insanlara uygulanabilir mi?

Bunun insanlar için nasıl geçerli olduğu, en iyi ihtimalle bir spekülasyon meselesidir. İnsanların ve kemirgenlerin temel beyin fizyolojisinin benzer bir dinamiği takip etmesini bekliyoruz. Ya da en azından bu iyi bir hipotez.

İnsan beynine uygulanması için ne gerekir?

Bulgularımızın insanları doğrudan ilgilendirebilmesi için öncelikle beyin korteksinde dopaminerjik sinyalleşme için bir geri besleme sinyali olarak hizmet edebilecek invaziv olmayan bir vekil bulmak gerekir.

Bu dopamin süreçleri insanlarda nasıl takdir edilebilir?

Beyindeki bazı klasik nöromodülatörlerin konsantrasyonundaki değişikliklerin göz bebeğinin boyutunu etkileyebileceği belgelenmiştir.

Bu nedenle, kemirgenler, korteksteki dopamin uyarılarının geçerli bir ikamesi olan yüz ifadesinin veya vücut duruşunun bazı yönlerini keşfetmek için kullanılabilir. İnsan serebral korteksindeki dopaminerjik sinyalleşmenin invaziv olmayan bir ikamesi olacaktır.

Zaten doğal olarak yapmıyor muyuz?

Bu işe yaradıysa (ünlü “evet”), insanlarda kortikal dopamin seviyelerini eğitmenin bir yolu olabilir. Kulağa komik geliyor, çünkü kesinlikle bu zaten doğal olarak yaptığımız bir şey, ancak böyle olduğunu kabul etmiyoruz.

41 Saat Kocaeli Haber

Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -

41saat.com "Basın Meslek İlkelerine" Uyar. İHA Abonesidir. Telefon : 0346 221 00 60 WhatsApp : 0555 898 15 58 - 41saathaber@gmail.com