REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.


ARAYIN 05444331555

41 Saat Kocaeli Haber | Kocaeli Haberleri | izmit Haber | Haberler | Güncel Yerel Haberler


BU ALANA GÜNLÜK 50 TL'DEN SİZDE REKLAM VERİRSENİZ SİZİ DE GÜNLÜK 100.000 KİŞİ GÖRÜR - ARAYIN : 0544 433 15 55

Avrupa’daki gerçek dışı ve korkunç sel felaketlerinde ölü sayısı 180’i geçti

Avrupa’daki gerçek dışı ve korkunç sel felaketlerinde ölü sayısı 180’i geçti
2 views
21 Temmuz 2021 - 18:14

Avrupa’daki gerçek dışı ve korkunç sel felaketlerinde ölü sayısı 180’i geçti Şansölye Angela Merkel, selden en çok etkilenen ülke olan Almanya’daki hasarı onarmak ve insanları tazmin etmenin milyarlarca dolara mal olacağını öne sürdüğü için, yıkımın bir kısmını ilk elden gördü.

Kurtarma görevlileri ve gönüllüler, ani sellerde ölen insan sayısının 180’in üzerinde olduğu ve akan suların Avusturya’ya ulaştığı Batı Avrupa’nın bazı bölgelerinde çamurları kazıyor.

Almanya, Belçika ve Hollanda’da sel suları çekiliyor, birçoğu yıkık evlerle kalıyor , yüzlerce kişi tahliye ediliyor ve yetkililer büyük bir barajın durumu hakkında endişelenmeye devam ediyor.

Almanya Maliye Bakanı Olaf Scholz, Çarşamba günü Alman basınına en az 300 milyon avroya (257 milyon sterlin) ihtiyaç olduğunu söyleyerek acil bir yardım paketi sunacak.

Ancak Sky Europe muhabiri Adam Parsons, “bundan çok daha fazlasının gerekeceğini” düşünüyor.

Ölü sayısı şu anda 183’te, ancak sular alçaldıkça daha fazla ceset bulunması ve yıkımın boyutunu ortaya çıkarması beklendiğinden bu sayının daha da artabileceğine dair korkular var.

Birçok alanda ilgi odağı, insanların acilen ihtiyaç duydukları malları satın almaları, evsiz kalanlara barınma ve tazminat sağlamaları ve hayatta kalanları aramaya devam etmeleri için nakit bağışlar dağıtmaya kaydı.

En az 156 kişinin öldüğü Almanya’da yetkililer kapsamlı bir yardım paketi sunmaya hazırlanıyor ve Şansölye Angela Merkel bugün en kötü etkilenen bölgelerden biri olan Rheinland-Pfalz’da Schuld’u ziyaret etti.

Şansölye sel vurduğunda Amerika Birleşik Devletleri’ndeydi, ancak şimdi ülkesine döndü.

Rheinland-Pfalz tek başına 110 ölüm bildirdi.

Schuld’un belediye başkanının yanında konuşan Bayan Merkel, bölgedeki “gerçek dışı ve korkunç durumdan” söz etti ve “korkunç sahneler için Almancada neredeyse hiçbir kelime bulunmadığını” söyledi.

Günlerce süren sağanak yağmur nehirleri taştı, sokaklarda su taşmasına neden oldu – arabaları kaldırdı, elektrik hatlarını yırttı ve evleri yıktı. Avrupa’daki gerçek dışı ve korkunç sel felaketlerinde ölü sayısı 180’i geçti

Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier Cumartesi günü Erftstadt kasabasında yaptığı açıklamada, “Birçok insan hayatlarını inşa etmek için harcadıkları her şeyi – mallarını, evlerini, başlarının üzerindeki çatıyı – kaybetti.” dedi.

“Ne kadar zararın tazmin edilmesi gerektiğini ancak haftalar içinde netleştirmek mümkün olabilir.

“Bu bölgelerdeki birçok insanın umutlarından başka bir şeyi kalmadı ve bu umudu boşa çıkarmamalıyız.”

Belçika’nın ulusal kriz merkezi, burada en az 27 kişinin öldüğünü, ülkenin doğusunda tren hatları ve yolların kapalı olduğunu söyledi.

Salı günü ülkede ulusal bir sabah günü gerçekleşecek.

Güney Hollanda’nın bazı bölgeleri de etkilenirken, sağanak yağış bir gecede Avusturya’ya ulaştı ve Almanya sınırına yakın Hallein kasabasında sele neden oldu.

Askerler, itfaiyeciler ve sivil gönüllüler setleri güçlendirmek için çalışıyor.

Odak ayrıca yeniden inşa sürecine çevriliyor – bunun nasıl gideceğine dair sorular sorulmasına rağmen.

Almanya’daki Adenau’dan konuşan Adam Parsons, “Almanya, Belçika ve Hollanda’nın yüzleşmesi gereken soru, nasıl yeniden inşa edecekleri?

“Sanırım ‘Buralarda taşkın ovalarında ev yapmanın ne anlamı var?’ diyen çok olacak.

“Dün Hollanda’da Horn adında bir kasabada olduğumuzu hatırlıyorum ve nehrin hemen yanında inşa edilmiş bir ev vardı.

“Eh, tahmin et ne oldu? Nehir kıyılarını patlatmıştı ve ev metrelerce su altında kalmıştı.

“Bunun Belçika’da ve burada Almanya’da tekrarlandığını gördük.

“Yani bu yeniden inşa etmekle ilgili – ama daha akıllıca inşa edilmesi gerektiğine dair büyük bir kamuoyu dalgası olacak.

“Dün bir kasabadaydı – Ophoven – sular altında kaldı ve konuştuğum sakinlerden biri nehrin düzeltilmesi gerçeğini suçladığını söyledi.

“Şimdi, açıkça, orada aynı fikirde olmayan coğrafyacılar olacak, ancak kıvrımlı nehirlerin daha az tehdit taşıdığını ve aslında bunun yapay olarak düzeltildiğini söyledi.

“Kendi görüşüne göre suyun bu kadar hızlı akmasının nedeninin bu olduğunu söyledi.”

Avusturya Şansölyesi Sebastian Kurz, Twitter’da yağmur ve fırtınaların ülkenin çeşitli bölgelerinde ciddi hasara yol açtığını söyledi.

“Yardım etmek için ellerinden gelen her şeyi yapan tüm ilk müdahale ekiplerine ve gönüllülere teşekkür ediyorum! Etkilenenleri yalnız bırakmayacağız ve yeniden yapılanmayı destekleyeceğiz” dedi.

Almanya’nın Avusturya yakınlarındaki Berchtesgaden bölgesinde en az bir ölüm kaydedildi.

Almanya-Çek sınırında da sel haberleri geliyor.

Almanya ve Belçika’da daha fazla ölü bulma korkusu devam ediyor, ancak açıklanmayan sayı giderek düşüyor.

Sellerin hemen ardından yüzlerce kayıp olarak listelenmişti.

Artık bunların çoğunun kafa karışıklığı, çoklu raporlama, kayıp veya şarj edilmemiş cep telefonları ve güç ve ağ kesintileri gibi faktörlere bağlı olduğuna inanılıyor.

Rheinland-Pfalz’ın bakan başkanı Malu Dreyer, tüm kayıp insanlar bulunana kadar dinlenmeyeceğimizi söyledi.

Belçika’da Cumartesi günü 103 kişi hala “kayıp veya ulaşılamaz” olarak listelendi.

En kötü etkilenen şehirlerden biri olan Köln’ün güneyindeki Erftstadt’ta Alman ordusu, hasarlı arabaları ve kamyonları temizlemek için zırhlı araçlar kullanıyor.

Cuma günü oradan bir heyelanın bir mahallede zeminin çökmesine, evlerin yıkılmasına ve büyük bir düden kalmasına neden olduğu dramatik görüntüler vardı.

Sakinleri nakledildi – çoğu hiçbir şey bırakmadı – ve temel malzemeleri satın alabilmek için 200 € (171 £) dağıtmak için sıraya girmeye zorlandı.

Suların çekilmesine rağmen, bazı bölgeler için hala ciddi bir risk var.

Batı Almanya’daki Steinbachtal barajı Cumartesi günü hala ihlal edilme tehlikesi altındaydı ve yakınlarda yaklaşık 4500 kişi tahliye edildi.

Polis ayrıca Ahrweiler bölgesindeki insanları düşen elektrik hatlarına karşı dikkatli olmaları konusunda uyardı ve turistler yolları kapattığı için ziyaretçilerden uzak durmalarını istedi.

Kuzey Ren-Vestfalya Eyalet Bakanı Armin Laschet, “Yüzlerce insan her şeyi bırakıp bize yardım etmeye istekli, bu yüzden tüm bu gönüllülere teşekkür etmek istiyorum.

Almanya, gerekli fonları organize etmek için önümüzdeki birkaç gün içinde mümkün olan her şeyi yapacak” dedi.

Meteorologlar, bazı bölgelere sel öncesi iki gün içinde iki aylık yağmur yağdığını ve batı Almanya’nın bazı bölgelerinde metrekareye 150 litreden fazla yağışın 24 saatte düştüğünü söyledi.

Almanya’daki birkaç üst düzey yetkili, felaketten iklim değişikliğini sorumlu tuttu.

Rheinland-Pfalz eyaletinin valisi Malu Dreyer, “İklim değişikliği artık soyut değil. Bunu yakın ve acı bir şekilde yaşıyoruz” dedi.

Konuyla ilgili eylemleri hızlandırma gereğini gösterdiğini söyledi.

41 Saat Kocaeli Haber

Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -

41saat.com "Basın Meslek İlkelerine" Uyar. İHA Abonesidir. Telefon : 0346 221 00 60 WhatsApp : 0555 898 15 58 - 41saathaber@gmail.com