REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.


ARAYIN 05444331555

41 Saat Kocaeli Haber | Kocaeli Haberleri | izmit Haber | Haberler | Güncel Yerel Haberler

BU ALANA GÜNLÜK 100 TL'DEN SİZDE REKLAM VERİRSENİZ SİZİ DE GÜNLÜK 100.000 KİŞİ GÖRÜR - ARAYIN : 0544 433 15 55

AİHM, Belçika’nın Türk aileye tazminat ödemesini oy birliği ile kabul etti

AİHM, Belçika’nın Türk aileye tazminat ödemesini oy birliği ile kabul etti
0 views
08 Kasım 2022 - 21:06

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), cinayete kurban giden oğullarının cenazelerinin Belçika’da 2,5 yıl morgda tutulan Türk aileyi haklı bularak, Belçika’nın Türk aileye yaklaşık 14 bin euro tazminat ödemesine oy birliği ile karar verdi.

AİHM, Belçika’nın Türk aileye tazminat ödemesini oy birliği ile kabul etti

Oğullarının cenazeleri 2,5 yıl morgda tutulan Türk aile Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) tarafından haklı bulundu. Belçika’da 8 Eylül 2010’da Vahit ve Naciye Aygün çiftinin oğulları Uğur Aygün ile Süleyman Aygün cinayete kurban gitmiş, aile ‘’savcılık incelemesi sürüyor’’ gerekçesiyle 2,5 yıl boyunca oğullarının cenazelerini Türkiye’ye götürülerek defnedilmesi için izin alamamıştı.

Aile, oğullarının cenazelerini kendilerine teslim etmeyen ve taleplerini dikkate almayarak morgda bekleten Belçika makamlarını 2012’de AİHM’e dava etmişti. AİHM, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin özel hayata ve aile hayatına saygı hakkındaki maddelerinin ihlal edildiği gerekçesiyle Aygün ailesinin haklı, Belçika’yı haksız buldu. Kararda, “Mahkeme, soruşturma yargıcının kararının davaya müdahale teşkil ettiğini gözlemlemiştir. Başvuranların Sözleşme’nin 8. ve 9. Maddeleri kapsamındaki ilgili hakların bu kararın kapsamına girdiğini kabul etti’’ ifadeleri kullanıldı.

Kararda, ailenin cenazelerin kendilerine teslim edilmesi için yaptıkları ilk talebini ‘’soruşturma kapsamında reddetmek’’ bakımından savcının haklı görüldüğü ancak devamında ailenin yaptığı hiçbir başvurunun Belçika yargısı tarafından dikkate alınmamasının ailenin temel haklarının ihlaline yol açtığı görüşünün benimsendiği bildirildi. Ailenin mağduriyeti ve Belçika yargı makamlarının duyarsızlığının altı çizilen kararda, “Bu davada başvuranlar, soruşturma hakiminin cenazelerin transferlerine izin vermeyi reddetmesinden şikayetçi olmuşlardır. Bu uzun süren süre boyunca tüm girişimleri, yaklaşık iki buçuk yıl, başarısız olmuştur. Bu süre zarfında müdahalenin gerekliliğinin yerel mahkemelerce yeniden incelenmesinin engellenmesi Sözleşme’nin 8. ve 9. Maddeleri kapsamındaki haklarının ihlal edilmesi olarak değerlendirilmiştir’’ ifadelerine yer verildi.

Belçika, yaklaşık 14 bin euro tazminata mahkum edildi
Mahkeme, Belçika’nın Aygün ailesine manevi tazminat olarak 10 bin euro ile zarar, masraf ve giderler için aileye 3 bin 460 euro ödemeye mahkum etti.

Cinayet zanlısı 29 yıl hapse mahkum edilmişti
Uğur Aygün ile Süleyman Aygün’ün cenazeleri, 9 Nisan 2013’te Türkiye’ye götürülerek memleketleri Afyon’da toprağa verilmişti. Aygün kardeşleri silahla vuran Mesut Uçar, Şubat 2014’te 29 yıl hapse mahkum edilmişti. iha

Kocaeli 41 Saat Haber

Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -

41saat.com "Basın Meslek İlkelerine" Uyar. İHA Abonesidir. Telefon : 0346 221 00 60 WhatsApp : 0555 898 15 58 - 41saathaber@gmail.com